„24 часа“ пусна фалшива новина!

Нидерландия и Дания: Не е вярно, че подкрепяме българското вето за Северна Македония

 

Хага и Кохенхаген не подкрепят българското решение да блокира преговорите на Скопие с Европейския съюз и появилите се в български медии твърдения са „фалшива новина“ и „неверни“.

Това съобщиха в отговор на въпрос на „Дневник“ говорителят на външното министерство на Нидерландия Дирк-Ян Вермей и съветникът от отдела за комуникации на същата датска институция Сисел Кристине Сьо.

„Това е фалшива новина, просто не е истина, се казва в писмен отговор на институцията. Нидерландия, и преди, и сега беше и е на мнение, че Северна Македония е осъществила сериозен напредък и че междуправителствена конференция трябва да се състои веднага щом бъде съгласувана преговорна рамка,“ отбелязва Вермей.

„Информацията от български медии, предполагаща, че Дания се е присъединала към българското вето на преговорите на Северна Македония с ЕС, не е вярна,“ отговори на „Дневник“ Сьо. „Дания подкрепя сегашните предложения на комисията за преговорните рамки както с Албания, така и със Северна Македония, и много ясно е заявила това на всички преговорни форуми.“

Вчера в „24 часа“ се появи информацията, че „Дания и Нидерландия подкрепят ветото на София към Скопие“, с цитиране на дипломатически източници. Информацията, разпространявана и в македонски издания, посочва като основание не спорни въпроси на Хага и Копенхаген към Скопие, а резервите за преговорната рамка на Албания.

Решаващи дни

Преговорите с Тирана остават деликатна тема за Нидерландия и за притесненията им някои дипломати говорят открито. За подобни проблеми се коментираше и във връзка с Дания, но в съобщението, изпратено до „Дневник“, се казва: „Дания, нещо повече, подкрепя европейската перспектива на всички страни на Западните Балкани. В този смисъл Дания подкрепя отварянето на преговори с Албаиня и Северна Македония, щом условията, изложени от Съвета (по общи въпроси) през 2020 г, са изпълнени.“

Нидерландският проблем, следва от думите на говорителя, същевременно не е свързан с позицията за Северна Македония.

Бившият външен министър от македонската опозиционна ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски писа, че поне две държави подкрепят българската позиция. София в последните месеци не коментира публично има ли подкрепа от други европейски членки, макар дипломати да са заявявали, пожелавайки да запазят анонимност, че такава има, но други не биха я заявили гласно.

От други европейски дипломати се чува, че България остава изолирана заради позицията си. Новината се появява дни преди новия „краен срок“ за намиране на компромис между София и Скопие по спорните теми – Съвета по общи въпроси на 8 декември. Най-гласна по въпроса е позицията на Германия, която иска първата междуправителствена конференция (същинско начало на македонските преговори с ЕС) да се състои тази година, до края на председателството ѝ на Съвета на Европейския съюз.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *