Кирил Петков приветства коалиция с ДБ и Манолова, но след изборите

Лидерът на „Средна европейска класа“ няма претенции за място в листите на „Продължаваме промяната“

 

Съпредседателят на „Продължаваме промяната“ (ПП) Кирил Петков отхвърли възможността за предизборна коалиция с „Демократична България“ (ДБ) и формацията около Мая Манолова „Изправи се БГ! Ние идваме“, но приветства идеята за следизборна коалиция.

Преди ден съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов директно призова двете формации да се явят с общи листи на вота. Мая Манолова също призова за предизборно обединение между „Промяната продължава“, ДБ и „Изправи се БГ! Ние идваме“ или поне за ясна заявка, че трите формации биха управлявали заедно.

Сега обаче Петков отхвърли тези предложения.

„Много се зарадвах, когато чух и Христо Иванов и Мая Манолова. И от ляво, и от дясно тези двете формации казаха „дайте да седнем да говорим заедно“. Всъщност това е една от целите ни. Тези хора припознават много от общините ни цели и ние припознаваме техните. Трябва да изясним принципите на бъдещата коалиция за управление. Не трябва преди изборите да се явяваме с обща листа, защото има хора и вдясно, които никога не биха гласували за Мая Манолова. Има хора в ляво, които не биха гласували за най-дясното. Ние явно ставаме новия център. Трябва да дадем пълна демокрация на избирателите да гласуват по цялата палитра – от „най-ляво до най-дясно“, каза пред Нова тв той.

Той коментира и последното проучване на „Тренд“, според което за формацията му в момента биха гласували 9% от избирателите.

„Подкрепа от 9 % на изборите е наистина сериозна. Не можах да повярвам, защото все още нямаме партия, листи и кампания. Много благодаря на всички, които ни подкрепиха само на базата на нашите две имена. Този процент, ако се направи хубава кампания, вярвам, че ще се утрои“, обяви Петков.

По думите му за ПП е важно в следващия парламент да има 121 депутати, които могат да се нарекат част от коалицията на почтеността. „Нашият фокус даже не е тясно партиен“, добави той.

„Декларирах всичките си средства, когато станах министър. Над един милион лева са ми спестяванията. Всеки лев, който съм спестил, е на базата на моите успехи в бизнеса. Два пъти инвестирах в компании. Горд съм с тяхното съществуване. Зад всичко, което притежавам, стои честен бизнес, труд и успехи. Живея в малък апартамент в центъра. Обичам да ходя пеша, без да шофирам, ако може. Платил съм си данъците. Не завися от поръчки и държавни договори, така че съм абсолютно спокоен“, обясни Петков на въпрос с какви средства разполага.

На въпрос какви са му отношенията с посланика на САЩ у нас Херо Мустафа, той отговори:

„Познавам я, срещали сме се няколко пъти. Не съм говорил с нея, откакто обявихме проекта си. Всички наши партньори на Запад биха се радвали България да не е корумпирана страна. На никого не му трябват задкулисните и корупционни сделки“.

Кирил Петков коментира и отношенията му с ДПС. „Имах интересен разговор с депутат от ДПС. Каза ми: „Харесваме твоите политики и виждания, но ние не харесваме, че си срещу Делян Пеевски. Аз му казах, че не го харесвам, защото този човек, според мен, е източвал част от държавните пари“, каза той.

По повод „Има такъв народ“ на шоумен Слави Трифонов, Петков каза: „Имах добра работа с Мика Зайкова. ИТН трябва да си преглътнат егото, сами не става. Трябва обединението на общи принципи. Бих се обадил на Мика Зайкова и бих казал това и това трябва да правим, ако имате воля и разум, заповядайте. Идва вълна на промяната и тя ще продължи. Не ме интересува какво са казали за мен, интересува ме оттук нататък да направим така, че да имаме работещ парламент от хора, които са обединени около общи принципи, а не на базата на лично его“.

„Средна европейска класа“: Не сме поставяли условия на Петков и Василев срещу регистрацията ни

В понедленик вечерта от „Продължаваме промяната“ обявиха, че вече са намерили две партии чиито регистрации да използват за предстоящите избори. Това са „Волт“ на бившия депутат от ДБГ Настимир Ананиев и „Средна европейска класа“ (СЕК), които вече са подписали споразумение.

„След приключването на мандата на Кирил Петков и Асен Василев проведохме разговори и видяхме, че гледаме в една посока. Видяхме, че имаме доста общи точки и може да си партнираме съвместно“, каза във вторник временният председател на „Средна европейска класа“ Константин Бачийски.

Той заяви, че не са поставяли никакви условия, тъй като с Кирил Петков „имат потрайни взаимоотношения“ и се познават във връзка с различни проекти.

„Началото на тази година мислех да правим някакъв много по-голям проект, надхвърлящ рамките на „Средна европейска класа“, където да привлечем хора от ляво и от дясно. Всеки от хората, с които го правехме, си направи списък с лица, с които иска да си сътрудничи. В моя беше името на Кирил Петков, а тогава не беше толкова известен. Този проект не се случи, но както виждате нещата се развиха естествено“, обясни Бачийски.

Той добави, че няма никакви претенции за листите, защото се определя като ентусиаст, който работи за каузи.

„Никога не съм се стремял към някакви постове и политическа реализация. На политиката винаги съм гледал като на инструмент, с който да се постигат дадени цели“, каза лидерът на СЕК

В края на миналата седмица пък СЕК изненадващо смени лидера си. Вече бившият председател Георги Манев обяви, че се оттегля от активна политическа дейност и освобождава лидерския пост. Тогава той твърдеше, че разговори няма, но Петков и Василев са „добре дошли в партията“, а „изразът, който те използват – „десни политики за леви цели“, е много близък до идеите на „Средна европейска класа“. Партията далеч не е нова за политиката, но досега винаги се е явявала в консервативни и „патриотични“ обединения, които изглеждат далеч от идеята на Петков и Василев. СЕК е била в коалиции с ВМРО, НФСБ и КОД на бившия здравен министър Петър Москов.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *