България се обяви против петролно ембарго срещу Русия

“Лукойл Нефтохим” трябва да спре работа без руската суровина

 

Вицепремиерът Асен Василев обяви позицията на страната. “България ще поиска да бъде временно изключена от петролното ембарго върху Русия по подобие на Унгария и Словакия”, съобщи Василев в интервю за “Капитал”. Според него страната ни може чисто технологично без руски петрол, но това би оскъпило значително горивата.

“От тази гледна точка, ако ЕК предвижда изключения, ние бихме искали да се възползваме от тези изключения, тъй като това е в най-добрия интерес на българските потребители, българските превозвачи и българския народ като цяло. Ако има твърда европейска позиция “спираме всичко за всички” – е едно. Но ако има изключения, ние ще се възползваме от правото си да ползваме същото изключение”, казва Василев.

“Лукойл Нефтохим” не може да работи без руски петрол

Бургаската петролна рафинерия “Лукойл Нефтохим” ще спре да работи, ако се реализира предложението на Европейската комисия за забрана на вноса на руски петрол и петролни продукти в ЕС, стана ясно от изказване на държавния представител в “Лукойл” Красимир Първанов пред Mediapool.

Първанов коментира, че е възложил да се направи анализ за замяна на сегашните между 50% и 60% количества руски петрол “Urals”. В момента остатъкът се осигурява през борси – от Саудитска Арабия Кувейт и други държави. Ще се провери дали може да се увеличат доставките оттам, но Първанов изрично отбелязва, че технологично нефтопреработвателната рафинерия не може да работи без руски петрол и ако спрат напълно руските доставки, тя най-вероятно ще трябва да спре работа. Ако обаче ембаргото е частично, дори при доставка на 10% руско гориво, “Нефтохим” ще може да продължи да работи.

Красимир Първанов припомни, че с осигуряването на суровината за работата на рафинерията се занимава швейцарското дружество “Литаско”. “То е това, което се занимава с ценообразуването на суровината, както и на крайните продукти на предприятието”, изрично подчерта Първанов.

Той каза още, че за момента доставките продължават ритмично, а рафинерията разполага с известен технологичен резерв от доставен суров петрол.

“Ако “Лукойл” спре да работи, ще търсим алтернативни източници за осигуряване на суровината. При петрола това е много по-лесно в сравнение с газа”, заяви пред Mediapool председателят на Българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев. По думите му бургаската рафинерия в момента доставя около 60-70% от горивото на българския пазар. “Това е голям процент и той логистично трудно ще бъде заместен, като това е възможно да се случи от най-различни източници”, подчерта Делчев.

По думите му българските бензиностанции зареждат масово с гориво от “Лукойл” заради по-ниската цена и по-малките разходи за транспорт. Делчев обясни още, че не е наясно до каква степен са запълнени резервоарите на “Лукойл” и колко дълго рафинерията може да продължи да работи при спрени доставки на руски петрол.

До момента няма официална позиция на бургаската рафинерия по предложението на ЕК.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *