Разградчани почти догониха световния рекордьор по поредни трофеи от Вануату

“Лудогорец” стана за 13-и пореден път шампион на България по футбол, след като в мач от 32-ия кръг на Първа лига победи с 3:1 “ЦСКА-София” на своя “Хювефарма Арена”.

Разградският тим се нуждаеше само от реми, за да стане недостижим в класирането, но спечели категорично и си осигури 25-ата победа в първенството – с нея шампионите се откъснаха на 13 т. пред намиращите се на второ място “червени” и са недостижими и на теория.

С 13-ата поредна титла “Лудогорец” излезе на второ място в Европа, където до момента се намираха норвежкият “Розенборг” (1992-2004) и беларуският “БАТЕ Борисов” (2006-2018). Лидери на континента по този показател с по 14 са латвийският “Сконто” (1991-2004) и гибралтарският “Линкълн Ред Импс” (2003-2016).

Иначе постижението в световен мащаб се държи от “Тафеа”, който е шампион на остров Вануату 15 поредни пъти – от 1994 до 2009 г. Но, ако “Лудогорец” продължи да доминира по същия безапелационен начин в България, нищо чудно през 2026 г. да изравни световния рекорд за поредни титли.

В мача днес разградчани поведоха след само 90 минути игра, когато Квадво Дуа стреля неспасяемо в долния ляв ъгъл на вратата на “ЦСКА-София”. В 34-ата мин. обаче Фернандо Каранга се измъкна сам срещу вратаря на лудогорци Падт, който излезе неразчетено и го изпревари, пращайки топката в мрежата за 1:1.

Второто полувреме започна също с бърз гол на “Лудогорец” – в 48-ата мин. Рик Джонатан върна с пета към Антон Недялков и защитникът реализира с чудесен шут.

А само 9 минути по-късно шампионите окончателно решиха всичко в своя полза. Тогава бе отсъдена дузпа за игра с ръка на Каранга (след намесата на ВАР). От 11 метра Дуа реализира втория си гол за 3:1, а след това възникна масов бой. В меллето Каранга удари с юмрук в лицето Сон, за което получи директен червен картон. Текпетей пък бутна Каранга и също бе изгонен.

Двата отбора доиграха мача в намалени състави, като до края голове не паднаха и така “Лудогорец” подпечата 13-ата си титла с победа.