Борисов с ново геройство – вдигна нивото на язовир „Студена“

Освобождаваме Ирена Соколова като областен управител на Перник и назначаваме Емил Костадинов, ако ме подкрепите – приемаме тази точка. Това заяви премиерът Бойко Борисов в началото на днешното заседание на МС.

Смяната на Ирена Соколова е поради източването на яз. „Студена“ и водната криза, заради която перничани са подложени на „сух“ режим. Директорът на „ВиК“ – Перник“ Иван Витанов вече бе уволнен. „Те не застанаха държавнически да кажат какви са проблемите и затова трябва да си понесат отговорността. Бързо трябва да се вземат мерки, защото сушата е голяма, всички язовири са празни“, заяви министър-председателят.

Правителството се похвали, че благодарение на взетите мерки и засилените в последните дни валежи водата в язовир „Студена“ вече е повече от тази, която изтича.

„Дай Боже, да вали сняг непрекъснато, ще го чистим, но да напълни язовирите. Имахме проблем с наводненията, а сега с безводието“, коментира премиерът Борисов.

Министър Нено Димов пък оптимистично докладва, че приходът в язовира вече е повече от разхода на вода. „Информацията, която имам е, че след пломбирането на помпената станция притокът към язовира е по-голям от разхода, който е за първите два дена. На пречиствателната станция са били сложени и лепенки на ВиК за прекратяване на подаване на вода към промишлените предприятия. Басейнова дирекция също е сложила пломби, за да се гарантира, че няма да се употребява за промишлени цели. Благоприятните метеорологични условия също играят роля в покачването на водите, но засега можем да считаме, че притокът е по-голям от разхода“, обясни той.

Отчет пред кабинета даде и министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова. Тя обяви, че водата от владайския канал вече се пренасочва към язовира. Заради режима на водата в Перник са зачестили авариите по тръбите. Днес щели да се разгледат две експертни предложения за дългосрочно решаване на проблема с водната криза. Едното предложение е за сондиране за подпочвени води, другото – за използване на карстови пещери.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *