Столичани платиха 500 000 лв. за 384 съвета към Фандъкова

Експерти от „Визия за София“ поставят 24 цели пред кметството за следващите 30 години

С препоръки за по-бърз и ефективен градски транспорт, нова формула за такса смет, фискална децентрализация на районите, ред в строителството и още десетки съвети приключи проектът на Столичната община, наречен „Визия за София“. Той започна по същество преди две години, с още една година подготвителна дейност, и имаше за цел да предложи дългосрочна стратегия за развитие на столицата. Визията струваше на софиянци половин милиона лева, които бяха платени от общината. Срещу тази сума експерти начертаха 384 мерки за бъдещата работа на кметството през следващите 30 години. Проектът бе ръководен от арх. Любомир Георгиев, директор на общинското предприятие „Софпроект“, което според визията трябва да бъде превърнато в планиращо звено към общината. Той обобщи вчера, че единият пакет на документа, който съдържа 24 дългосрочни цели, ще бъде приет вероятно до края на годината от Столичния общински съвет, а по-краткосрочните над 300 мерки – в началото на следващата година.

От последните анализи на екипа по визията става ясно, че най-сериозните критики са към състоянието на градския транспорт. Средната скорост на превозните средства в града е 14 км в час, като целта е да се вдигне с още 5 километра. Освен това е необходимо да се намали времето за чакане, да се премислят местата на спирките и маршрутите, да се увеличат скоростните трасета и да се създадат връзки между отделните квартали. Другата област, към която се насочват редица препоръки, е строителството. В документа то се определя като безразборно, а заключението е, че Столичната община догонва, а не води инвестиционните намерения. Друга препоръка е да се променят таксите за разрешителни за строеж, които в момента са еднакви, независимо за коя част на града се издават.

По отношение на мерките за подобряване на качеството на въздуха във визията категорично се препоръчва да има глоби за изгаряне на нерегламентирани материали, както и да се заменят замърсяващите горива за отопление с по-екологични. Според експертите пределно допустимите норми на замърсителите на въздуха трябва да са много по-ниски от сегашните, тъй като заради географското положение на града и честото безветрие отрицателният ефект е много по-силен.

Сред останалите съвети към кметството са бюджетите да са достъпни онлайн за по-голяма отчетност пред обществото, да се преосмислят границите на районите, да се предоставят пряко средства на кварталите и хората да могат да участват в разпределянето им.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *