Парламентът даде „зелена светлина“ за сваляне на ветото срещу Македония

След бурни дебати, парламентът взе изключително важното решение по казуса Северна Македония – даде мандат на кабинета да одобри френското предложение за РСМ. Това е първата стъпка към получаване на зелена светлина за вдигане на бариерата и започване на преговори на РС Македония с ЕС.

Депутатите приеха френското предложение със 170 гласа “за”, 37 “против” и 21 “въздържали се”.

Правителството на България вече е упълномощено да подкрепи френското предложение, което дава зелена светлина на Северна Македония да започне преговори за членство в ЕС.

Отхвърлени бяха проектите на ГЕРБ и ДПС, мина само предложението на ДБ.  В него има 4 условия пред кабинета, преди да одобри преговорната рамка, сред които е вписването на българите в конституцията на РСМ на равна основа с другите народи, а не само в преамбюла.

59 от ПП бяха „за“, по един против и въздържал се, а всички от ГЕРБ, ДБ и ДПС подкрепиха текста. Шестимата независими се разделиха по равно на три. „Възраждане“ и ИТН в пълен състав гласуваха срещу текста, а от БСП 4 бяха против, 18 се въздържаха.

Още в началото бе ясно, че „Промяната“, ГЕРБ, ДПС и „Демократична България“ искат задвижване на преговорите. Категорично срещу това обаче бяха ИТН и „Възраждане“. Преди гласуването от БСП обявиха, че ще се въздържат по проекта на коалиционния си партньор, защото бил най-близо до истината, но бяха категорично „против“ другите два.

БСП са срещу френското предложение, защото има много неясноти по цитирания в него двустранен протокол. „Съгласни ли сте да одобрим нещо, макар и под условие, при положение, че нямаме контрол върху съдържанието на този протокол? Въпросът за съдържанието стои“, настоя Кристиан Вигенин по време на дебата. И попита как министър в оставка ще може да подпише такъв протокол. По думите му френското предложение е стъпка в правилна посока, но има текстове, които пресичат червените линии на БСП. „Не сме готови на компромис по въпроса с езика днес.

Трябва да продължим дискусиите и преговорите, за да постигнем предложение, което е адекватно“, заяви той и поиска НС да не взима окончателно решение днес, тъй като компромис днес означава компромис с българския интерес. От „Възраждане“ опитаха да протакат гласуването с всевъзможно прцедурни хватки, дори похвалиха социалистите, че имали правилна позиция.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *