Държавата се отказа от дезинфекцията на границата, вместо да я възложи на своя фирма

Земеделският министър Явор Гечев издаде във вторник заповед, с която спира дезинфекцията на влизащите от Турция превозни средства на граничните пунктове “Капитан Андреево”, “Лесово” и “Малко Търново”. В случай на влошаване на епизоотичната обстановка в Турция българската държава е в готовност да ги поднови, уточняват от земеделското министерство. На практика това е обрат в плановете на служебната власт, която до момента лансираше тезата, че дезинфекцията след 13 март ще бъде поета от държавна фирма.

Заповедта е издадена на база получено становище от Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ), което оценява епизоотичната обстановка в Турция като “значително подобрена”. Заключението води до оценка, че опасността от пренос на екзотични и особено опасни болести от Турция в България и ЕС е значително намалена.

Към днешна дата, за разлика от предходни периоди (2013 – 2018 г.), ситуацията в европейската част на Турция и особено в Одринския виалет е придобила благоприятен характер, поради което наличието или липсата на дезинфекция на влизащите в страната превозни средства не влияе на проникването на причинителите на екзотични и особено опасни болести по животните в Република България, смятат експертите.

Дезинфекцията на границата с Турция придоби прозвището “златен гьол”. Договорът с частната фирма, която я извършва редица година, изтече на 12 март тази година.

Става въпрос за дружеството „ПиЕфСи“, което нашумя с контрола си над т.нар. „златен гьол“. Последно, в края на септември Столичният административен съд окончателно допусна запора на парите, които се намират в обектите на т.нар. „златен гьол“ по границата с Турция. Това са трите пункта за дезинфекция на автомобилите, които влизат от Турция в България. Документите по делото дават някаква представа какви обороти е пропуснала държавата, след като е връчила дезинфекцията на превозните средства в ръцете на частна фирма.

От делото става ясно, че по време на ревизията на НАП са открити досега данни за поне 31.9 милиона лева приходи, за които най-вероятно ще изиска плащането на данъци в размер на 5.3 милиона. Няма информация за общите обороти.

Ревизията на НАП е за установяване на задълженията на дружеството за ДДС за периода – от началото на 2015 година до края на май 2021 година. Свързана с „Пи ЕФ Си“ фирма стопанисваше доскоро и лабораторията за фитосанитарен контрол на ГКПП „Капитан Андреево“, покрай която споровете не спират в последната година.

Фирмата твърди, че общият приход от обслужване на чуждестранни автомобили е близо 15 пъти по-малък – 2.37 милиона лева. За всички останали превозни средства дружеството твърди, че вече е начислявало ДДС върху цената на предоставяните услуги.

Преди близо 2 години журналистът Генка Шикерова публикува своето разследване по темата, което показа, че само за пет години фирмата „ПиЕфСи“ е успяла да спечели 27 милиона лева от „гьола“. Това е станало след неправомерно възлагане на дейността по дезинфекция от Българската агенция по безопасност на храните.

Държавната агенция се е отказала от една доходоносна дейност, която ѝ е възложена да изпълнява със закон. Самата дейност по дезинфекцията трябва да се извършва от ветеринарен лекар, който е назначен от агенцията по храните. Въпреки това 20% от парите се прибират от частната фирма.

По време на акцията на НАП бе съобщено, че данъчните са открили в „Златния гьол“ огромна кешова наличност и стари касови апарати, които не са свързани с НАП. Спецов съобщи, че фирмата трябва да се яви в НАП и да донесе всички десетки милиони, които има в касова наличност.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *