200 000 украинци са избягали в съседни държави

България вижда икономически шанс като ги приюти

 

Близо 200 хиляди бежанци от Украйна вече са влезли в съседни държави, предаде ББС в неделя.

Властите на Словакия информират, че до ранните часове в неделя около 10 хиляди души са преминали от Украйна в страната. Над 43 хиляди украинци са пристигнали в Румъния за трите дни от началото на руската инвазия. Най-много са бежанците към Полша, където вече се намират над 150 хиляди украинци.

Хиляди са и търсещите спасение от войната в Унгария и Молдова.

Всички те са жени, деца и възрастни хора, тъй като на мъжете от 16 до 60 години е забранено да напускат Украйна.

В България също пристигат бягащи от руската инвазия. До момента през границата ни с Румъния при Дуранкулак са влезли десетки автомобили с българи и украинци, както и два автобуса – един от редовната линия Одеса-Варна-София и един, организиран от Министерството на външните работи. Междувременно Областният съвет на БЧК в Добрич обяви акция за подпомагани на украински граждани, които се очаква да пристигнат утре.

От чисто икономическа гледна точка аз лично смятам, че всички украински бежанци са добре дошли у нас, тъй като ние сме 6.5 милиона, България се обезлюдява, всеки работодател споделя, че няма работна ръка. Това коментира Даниел Лорер, министър на иновациите и растежа, пред бТВ в неделя сутринта.

По думите му в рамките на стотици и може би хиляди бежанци няма да имаме никакъв проблем да ги настаним както по неизползвани хотели, така и по студентски общежития.

Той отправи призив към работодателските организации да не питаме само какво ЕС може да направи, а да питаме какво ние можем да направи за Украйна. Тази солидарност ще се отплати многократно на страната ни, когато конфликтът приключи, посочи министърът. По думите му българските работодатели вече заявяват готовност да наемат украински работници, когато и ако те дойдат. Сферите, в които това се прави са на практика всякакви – земеделие, строителство, инженерство, информационни технологии и други области.

Въпросът е държавата да съумее да канализира процеса, така че, ако тези хора стигнат до България, да можем лесно да ги включим в пазара на труда. „Ние сме макроикономически една от най-стабилните държави в Европа с най-нисък дълг“, каза още министърът на иновациите и растежа.

На въпрос как точно ще стане тази подкрепа към бежанците той посочи, че първоначално това ще стане чрез настаняване, храна, ако необходимо, и лесен достъп до трудовия пазар.

На въпрос за ефекта от следващите икономически санкции от страна на ЕС, САЩ и Великобритания към Русия – изключване от системата СУИФТ и блокиране на активите на руската централна банка, министър Лорер коментира, че специално блокирането на руската банка е безпрецедентен ход от страна на международната общност. Това по думите му е чудесна мярка да намали възможностите за водене на война от страна на Русия. В дългосрочен план обаче тревогата ми е каква цена Русия и руския народ ще платят за тази военна авантюра, коментира той.

„България е заедно с ЕС и ще намерим заедно решенията, защото ефектът на тези санкции засяга еднакво всички. Днес е много важно да мислим стратегически – къде е българският интерес за България и българската икономика. Когато тази война свърши ще има нов План за възстановяване и развитие и колкото по-солидарни сме сега, толкова по-добре ще стоим на масата тогава, когато този план ще се дефинира отново“, коментира Даниел Лорер.

По отношение на настоящия план за възстановяване и развитие , по който текат дебати за корекциите, министър Лорер призова опозицията да „бъдат поне за малко конструктивна опозиция. В състояние на война, толкова близо до България, процедурите на които бяхме свидетели по приемането на бюджета, показват една най-малкото неотговорна позиция спрямо истинския интерес на България, който е да има работещ бюджет и работещо правителство, за да можем да посрещнем всички кризи“, каза той.

В коментар за появилите се призиви от страна на Демократична България за оставката на министъра на отбраната ген. Стефан Янев, заради неговата „доста уклончива формулировка за събитията в Украйна Даниел Лорер каза: „Това е война и това е най-важният приоритет в момента за българската външна политика“. На въпрос дали евентуалната оставка на министър Янев крие риск от падане на цялото правителство и предсрочни избори Лорер отговори с „не мисля“.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *