100% лъжи от ГЕРБ за газовата диверсификация и „Турски поток“

Видя се, че руския газопровод не носи никаква сигурност, а приходите от транзит са в пъти по-малко от това, което обявяват бившите управляващи

 

„Една лъжа, повторена сто пъти, става истина“ е един от популярните цитати, приписван на Йозеф Гьобелс, министър на пропагандата на нацистка Германия. Лидерът на ГЕРБ и бивш премиер Бойко Борисов е доказал, че следва стриктно това указание. През 2021 г., след завършването на газопровода „Турски поток“ през България той обяви, че вече сме 100% енергийно независими.

„Докато другите само приказваха и нищо не направиха, ние свършихме много работа – постигахме пълна диверсификация на газовите доставки“, говореше тогава Борисов.

Сега обаче се видя, че всъщност неговата политика ни е направила още по-зависими от Русия ( 90%), и наричаният от него „Балкански поток“ руски газопровод реално не носи нито ползи, нито сигурност за България. Въпреки това, след като „Газпром“ спря доставките Борисов пак пусна в ход мантрата, че неговото управление било осигурило 100% диверсификация, но с още по-наглата добавка, че сегашната власт объркала нещата, като не завършила навреме газовата връзка с Гърция – същата, която Борисов отказваше да построи в продължение на 12 години, обслужвайки интересите на Путин и „Газпром“.

Лидерката на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова дори каза в ефира на bTV, че интерконекторът „беше изграден на 99% по време на управлението на ГЕРБ“ – още една нагла лъжа. Проектът бе обявен за национален приоритет през 2009 г. първия кабинет на Борисов, но започна да се строи чак през 2019 въпреки осигуреното европейско финансиране. Той не бе завършен до края на 2020 г., както беше според договора заради множество непрекъснато възникващи „административни пречки“.

Атанасова излъга и за друго – че през 2022 г. е платен капацитет за транзитни такси за 800 млн. лв. по т.нар. „Турски поток“ и че след две години тръбата ще бъде напълно изплатена. България вложи в проекта почти 3 млрд. лв. на данъкоплатците, взети като заем от „Газпром“, и ще се връщат до 2030 г., с лихви. Транзитните такси са около 350 млн. лв. на година, но има и 130 млн. лв. оперативни разходи за поддръжка и експлоатация на газопровода.

През 2021 г. „Булгартрансгаз“ наистина взе авансово от „Газпром“ таксите за две години (2022 и 2023) – общо 680 млн. лв. (имаше и 21 млн. лв. отстъпка за руснаците). Така че нетния приход за този период е около 420 млн. лв. Или по 210 млн. на година – четири пъти по-малко от обявеното от Атанасова.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *