Студеният резерв ще се ползва само от ТЕЦ „Марица Изток2“

Както се заканиха Патриотите преди седмица, така разпореди премиерът Бойко Борисов днес. Студеният резерв за електроенергийната ни система ще се ползва само от държавната ТЕЦ „Марица Изток2“.

На днешното онлайн заседание на Министерския съвет Борисов нареди на ресорния министър Теменжка Петкова новите правила и така потвърди обявеното в петък от коалиционния партньор Валери Симеонов – тецовете на Доган и Ковачки ще бъдат отрязани от студения резерв.

Ще се направят поправки в Закона за енергетиката, които позволяват със заповед на енергийния министър да се възлага на определено енергийно предприятие да държи мощностните в режим на готовност и да получава пари за това. Промените спешно бяха внесени в понеделник, одобрени между първо и второ четене на Закона за местното самоуправление на следващия ден и напълно бяха приети в пленарна зала в сряда.

Така „Електроенергийният системен оператор“ (ЕСО), в чиито цени до края на юни 2021 г. са заложени 57 млн. лв. за студен резерв, няма да обяви нови търгове за студен резерв за периода 1 август 2020 – 31 юли 2021 г., а при необходимост ще задейства държавната въглищна централа.

ТЕЦ „Варна“ на почетния председател на ДПС Ахмед Доган, която от началото на 2018 г. досега е изкарала над 53 млн. лв. от тези търгове, пък ще остане без тези приходи. Засегната ще бъде и когенерацията на Кирил Домусчиев „Биовет“.

Решението за отрязване на Доган от достъпа до студен резерв бе обявено миналия петък. Както разясни тогава лидерът на НФСБ Валери Симеонов, „правителството се обвързва едва ли не със слугинаж към Доган“ и това трябва да се промени.

„Сваляш студения резерв от тук насетне. Студен резерв, ако ни е необходимо – само държавната ТЕЦ „Марица изток -2“, нареди Борисов на Петкова веднага след правителственото заседание.

Енергийният министър веднага докладва пред депутатите за решението и отново обясни, че това ще е временно – до въвеждането на механизъм за капацитет, който на практика ще замени практиката за разпределяне на студения резерв, но електроцентралите, които се явят на търг и го спечелят, ще продължат да получават държавни субсидии. По механизма в момента се преговаря с Брюксел и очакванията са той да влезе в сила от средата на 2021 г. а месеци преди това да се проведат търговете.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *