САЩ спретнаха англосаксонски военен пакт в Азия

Америка се обединява с Австралия и Великобритания срещу Китай

 

Австралия, Великобритания и САЩ обявиха ново партньорство в сферата сигурността в Индо-Тихоокеанския регион. Тристранният формат АВС носи имената на трите държави Ей Юкей Юес (AUKUS).

Той има за цел да гарантира на участниците притежаването на най-модерните средства за реагиране на бързо развиващите се заплахи, заяви президентът на САЩ Джо Байдън. „Тази инициатива е свързана с предоставянето на всеки от нас на най-модерните възможности за маневриране и защита срещу бързо развиващите се заплахи. Ей Юкей Юес ще събере нашите моряци, учени, индустрия, за да поддържа и разширява нашето превъзходство“, каза Байдън при представянето на инициативата. Сред областите на сътрудничеството той посочи киберсигурността, изкуствения интелект, квантовите технологии, развитието на подводното пространство, възможности да нанасяне на удари от голямо разстояние. Предвижда се и обмен информация за защита на обекти на ядрената инфраструктура.

„Президентът Байдън подчерта ангажимента на САЩ“ за поддържане на стабилността и нейната роля в региона, съобщиха още медиите. Той също така увери, че Вашингтон възнамерява да „разкаже на всички заинтересовани страни“ подробностите за тристранното сътрудничество и увери, че неговите участници „възнамеряват да действат директно и прозрачно“.

В рамките на споразумението Австралия планира с помощта американски и британски технологии да построи най-малко 8 атомни подводници, първите от тях трябва да постъпят на въоръжение през 2036 година, а също да въоръжи своят армия с американски крилати ракети. Това всъщност ще е първият проект на партньорството, като участниците му уверяват, поне засега, че бъдещите австралийските подводници с ядрени реактори ще да бъдат въоръжени с обикновени, а не с ядрени оръжия.

„Мисля, че това съобщение (за новия съюз) е историческо и отразява намерението на администрацията на Байдън да изгради по-силни партньорства за поддържане на стабилността в целия Индо-Тихоокеански регион. Същността на тази нова архитектура е да задълбочи сътрудничеството в редица области в сферата на отбранителните способности на XXI век“, заяви на брифинг високопоставен представител на Белия дом. Според него инициативата е насочена и към „осигуряване на по-дълбока оперативна съвместимост“ между флотите на трите държави. На брифинга бе казано още, че Великобритания и Австралия са сред „най-старите съюзници“ на САЩ.

„Целта на това е не само да укрепим способностите си в Индо-Тихоокеанския регион, но и да приближим Европа, и по-специално Великобритания, към нашите стратегически усилия“, съобщено бе още на брифинга. Служителят на администрацията отбеляза, че САЩ също се ангажират с „укрепване на двустранните връзки с традиционните партньори по сигурността в Азия като Япония, Южна Корея, Тайланд и Филипините“, както и с развитието на взаимодействие „с нови партньори“, включително Индия и Виетнам.

Макар в изявленията да не бе споменат Китай, триото е в отговор на „експанзионизма и агресията на Пекин в Южнокитайско море и към Тайван“, коментира „Гардиън“. Джо Байдън говори за необходимостта от поддържане на „свободен и отворен Индо-Тихоокеански регион“ и за справяне с „настоящата стратегическа среда в региона“, аргументира се изданието.

Когато беше помолен да коментира новината за тристранния пакт, говорителят на китайското посолство Лю Пенгю каза, че страните „не трябва да изграждат изключващи блокове, насочени или увреждащи интересите на трети страни. По-специално, те трябва да се отърсят от манталитета си от студената война и идеологическите предразсъдъци“. Пекин смята също, че англосаксонското споразумение за Индо-Тихоокеанския басейн ще засили надпреварата във въоръжаването.

Критика и силно недоволство изрази Париж, защото сега се анулира договора му с Австралия за строителство на подводници в размер на 90 млрд евро. Всъщност Канбера скъса най-големия военен договор в своята история. Във Франция окачествиха това като „удар в гърба“.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *