Пандемията върнала над 120 000 българи в родината им

Вицепремиерът Марияна Николова слага качулката и прави внезапни проверки на хотели и заведения

 

Около 121 000 българи са се върнали в България заради пандемията от коронавирус, като тенденцията е нашите сънародници да се завръщат в родината си. Това съобщи визепремиерът и министър на туризма Марияна Николова, която отговаря и за демографската политика, пред Нова телевизия.

„В продължение на 30 години ние имаме отрицателен тренд по отношение на демографията и прираста на населението. В настоящата пандемия ситуацията е още по-сложна. Около 121 хиляди души обаче се завърнаха при своите семейства в България в разгара на тази криза. Има тренд към завръщане на наши сънародници в България“, каза Мариана Николова.

Според нея трябва да се залагат редица меркив социалната сфера, за да се стимулират младите семейства да имат повече деца и да остават в страната.

Вицепремиерът обясни, че редовно прави внезапни проверки на хотели и ресторанти за спазването на противоепидемичните мерки. Инспекциите ѝ показали, че като цяло бизнесът е дисциплиниран и спазва мерките, но има и изключения, които поставят петно върху бранша.

„Дали ще бъда с качулка, или не зависи от времето, но аз ходя по местата за настаняване и изхранване като таен клиент. Мога да ви уверя, че бизнесът спазва мерките. Аз правя внезапни посещения, за да съм сигурна, че хората могат да бъдат спокойни, посещавайки тези места“, заяви Марияна Николова.

Тя уточни, че при проверките, които е направила по Коледа в местата за настаняване, с качулка не е била разпозната от хотелиерите и хората, но без качулката я разпознавали.

Марияна Николова каза, че е в постоянен диалог със здравния министър проф. Костадин Ангелов. Отбеляза още, че животът и здравето на хората са приоритет.

Отварянето на ресторантите в началото на март

Вицепремиерът смята, че към този момент има реална възможност за отварянето на ресторантите и заведенията в началото на март. Тя направи уговорката, че това зависи от развитието на пандемията и спазването на мерките.

„При нас мерките са балансирани. Много е важно икономиката да работи и в същото време да пазим живота на хората. По отношение на туризма – той не е само изхранване и настаняване. Ние трябва да наблюдаваме тенденциите. Към този момент март месец изглежда реална възможност за отваряне на този бранш. Въпросът е да има баланс при стриктно спазване на мерките“, смята Николова.

Тя посочи, че каквито и мерки да въведеправителството, ако хората не ги спазват, това няма да има голямо значение.

„Надявам се броят заболели да не се увеличава и призовавам към дисциплина“, добави Николова.

Изискването за задължителен PCR тестове при влизане в България

Въвеждането за представяне на отрицателен PCR тестпри влизане в България е гаранция за това, че в страната влизат хора, които не са болни, каза Марияна Николова по повод недовослството на бранша от това ново изискване. Тя посочи, че това е мнението на здравния министър проф. Костадин Ангелов.

„Антигенните тестове са приравнени към PCR и това е една алтернатива за туризма. Те стават много бързо и са много по-евтини“, каза Николова.

Тя отбеляза, че за съжаление „няма единно решение в Европа по отношение на ваксинационните паспорти“. Обясни, че това е доброволен акт и не може да се задължат хоратада се ваксинират.

„Аз бих препоръчала на хората от бранша да го направят. На този етап няма решение влизането в страната да бъде позволен само за ваксинирани срещу Covid-19. Има опция лицата, които са ваксинирани, да се следят с регистър, за да има спокойствие за туристите, които влизат в България“, каза Николова.

По повод обвиненията на бизнеса за забавянето на изплащането на помощите Николова посочи, че те зависят от административни правила и процедури.

„В държавната администрация хората работят в условията на пандемия, но ние правим всичко възможно да разгледаме всички заявления и да разплатим средствата. Във всички случаи държавната администрация трябва да работи така, че хората да получат навременна помощ“, каза министърът на туризма.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *