Напускаш страната само с платени глоби

На граничните пунктове ще има гишета за плащане на санкциите

Всички шофьори – българи или чужденци, ще могат да напускат страната само след като си платят всички глоби за движение по пътищата, ако имат начислени такива. Започва въвеждане на нова система на граничните пунктове. На ГКПП “Калотина”, където тя вече е инсталирана, има рекорд – засечен е шофьор със 168 неплатени глоби.

Водачите с фишове ще бъдат отбивани и ще имат два часа да платят чрез ПОС терминал. Ако не искат, ще им бъдат отнемани книжката и талонът, а колата – спирана от движение, ако е тяхна собственост. Това стана ясно от думите на комисар Иво Писанов от “Пътна полиция”.

Сега системата се тества, за да се установи дали на границите да има по едно или две гишета за плащане на глобите.

“Никакви ограничения няма за напускане на страната. Хората, които имат задължения и влезли в сила глоби, нямат правото да шофират”, заяви той. Според него всеки отговаря за извършеното от него нарушение и трябва да го плати, в противен случай му се отнема книжката. По неговите думи системата не е нова, тя е използвана и досега, но по родните пътища.

От пътната полиция обаче отказват да коментират факта, че огромен процент от хората всъщност не знаят, че са направили нарушение, просто защото не са били уведомени. Проблемът е от години, но досега за глобите шофьорите разбираха на гишетата в КАТ за подновяване на книжки – при смяна на изтичащото свидетелство за управление на МПС разбираха, че имат глоби отпреди няколко години, по които тече наказателна лихва. Писанов обаче заяви, че няма начин водачите да не знаят за нарушенията и глобите, които са им били наложени, а по-скоро недобросъвестно избягват плащането им.

“Нашите служители извършват същото, както и на пътя, на ГКПП се връчват невръчени фишове и се предявяват претенции към шофьорите”, каза Писанов. Според него разликата между контрола на ГКПП и този по пътищата е, че тук има инсталиран ПОС терминал и този, който има задължения, може да плати глобите, а на пътя това не може да стане, там директно му се отнема книжката. На въпрос какво ще се случи, ако има срив в системата, Писанов отговори, че ако не работи ПОС терминалът, този, който дължи глоби, “ще трябва да намери начин да си ги плати”. “Глобите може да се платят по банков път, през фирми посредници, през портала на МВР, както и с онлайн банкиране”, уточни той.

Връчени са постановления за близо 360 хил. лв., а на “Калотина” вече има и рекорд – 168 неплатени глоби са връчени на един шофьор. Писанов добави, че не очакват образуване на задръствания, а сега системата се тества, за да се установи дали на границите да има по едно или две гишета за плащането на глобите.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *