Лавров: Ние не сме нападали Украйна

Двамата с Кулеба преговаряха само половин час в Белек

Руският външен министър Сергей Лавров и украинският му колега Дмитро Кулеба разговаряха само половин час в Белек, Турция. Двамата пристигнаха в Анталия, за да разговарят за пръв път след старта на военния конфликт между двете страни, който започна на 24 февруари с нахлуването на руската армия. Посредник в срещата е турският външен министър Мевлют Чавушоглу.

След срещата двамата преговарящи споделиха протоколни реплики – за сложността на преговорите, за надеждата от нови преговори и т.н. Киев се опита да намери дипломатическо решение, каза Кулеба и подчерта, че е дошъл в Турция с две задачи – да организират хуманитарен коридор от Мариупол и 24 часово примирие. „Чух, че прекратяването на огъня е свързано с изпълнението на исканията на Путин към Украйна. Украйна няма да се предаде. Готови сме за дипломатически решения, но докато няма такива, ние самоотвержено ще защитаваме земята си“, каза той.

Студеният мир е по-добър от студената война, рече Лавров. Той обясни, че са говорили за хуманитарни въпроси и за това какви мерки са взели руските войски. Хуманитарните коридори стават ежедневни. Иначе: „Руската операция върви по план“ и „Не планираме да нападаме други страни“, заяви Лавров. „Ние и Украйна не сме нападали. В Украйна просто… обяснявахме много пъти: възникна ситуация, която представлява пряка заплаха за сигурността на Руската федерация“, каза руският външен министър на брифинг след разговорите с Кулеба.

На въпрос за вчерашната атака срещу детската болница в Мариупол Лавров отговори, че руското правителство няколко дни по-рано е информирало, че тази болница е превзета от бойци от батальона „Азов“ и е използвана като негова база, а излъчените кадри и съобщения са част от медийната дезинформация. Руската версия е, че още на 28 февруари родилното отделение е било изпразнено, а в него се се настанили бойци на „Азов“.

Срещата се състои в 5-звезден хотел в Белек.  Въпросният хотел е известен с това, че там се състоя Срещата на Г-20 през 2015 година, в която участваха Барак Обама и Владимир Путин.

Срещата започна с разминаване в декларираните намерения за теми на разговорите. Украинците поискаха да се говори за хуманитарни коридори, а руснаците – за признаването на Крим като руски, а Л/ДНР – като независими републики. „Двамата министри обсъждат възможна бъдеща среща на президентите Зеленски и Путин“, заяви от Москва говорителят на руския президент.

Лавров и Кулеба и придружаващите ги делегации са настанени в различни хотели. Руската и украинската делегации няма да разговарят извън тройната среща на външните министри.

Преговарящите досега в Беларус групи са готови да се съберат веднага след срещата, ако на нея се постигне напредък.

Анкара храни надежда за благоприятен изход от тройната среща за спиране на руската инвазия и за мир в Украйна. „Нашите събеседници казаха, че ние сме една от малкото страни, които могат да установят диалог и с двете страни и че това е много важно в нашите срещи“, заяви Мевлют Чавушоглу пред телевизия СиЕнЕн-Тюрк.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *