Ключова реформа в туризма мина само с гласовете на ГЕРБ и ДПС

Поправките са свързани основно с националните курорти и т. нар. продуктово зониране

Ключова реформа, предложена от Министерството на туризма, мина на първо четене в парламента благодарение на ДПС. С промените в Закона за туризма се прави детайлна регламентация, свързана с националните курорти.

Парламентарната група на „Обединени патриоти“ не гласува “за” промените. Макар че при дебата критиките оттам бяха само от страна на лидера на НФСБ Валери Симеонов, ВМРО този път го подкрепиха и не одобриха поправките в закона, инициатор на които е министърът на туризма Николина Ангелкова.

На първо четене проектът, предложен от Министерски съвет, мина със 104 гласа „за“, 13 „против“ и 68 „въздържал се“.

ДПС гласуваха единно 18 „за“, макар че не участваха в дебата.

„Обединени патриоти“ пък бяха 1 „против“ и 15 „въздържал се“.

Дори депутатите от „Воля“ на Веселин Марешки не подкрепиха поправките – 5 „въздържал се“.

Така законопроектът мина само с гласовете на ГЕРБ (86 „за“) и ДПС.

Николина Ангелкова коментира поправките пред репортери в кулоарите на парламента.

След въпрос на „Флагман“ – притеснява ли я фактът, че промените са минали благодарение на ДПС, след като „Обединени патриоти“ (ОП) не са ги подкрепили, г-жа Ангелкова отговори: „За мен е важно, че законът, защото е изключително важен за сектора, мина на първо четене и бе подкрепен от народните представители, които са преценили, че текстовете, които са предложени, са важни, за да може секторът да продължи да функционира и да бъде устойчив, и да надграждаме това, което сме постигнали до момента“.

Според мотивите на законопроекта се предвижда министърът на туризма съвместно с министъра на здравеопазването да разработят и внесат за приемане в Министерския съвет проект на наредба за националните курорти, с която да се уреждат: критериите, на които следва да отговарят националните курорти; редът за заявяване за обявяване за национален курорт; организацията и управлението на туристическите дейности на територията на националните курорти и др. Предвидена е възможност на територията на националните курорти да се извършва т.нар. продуктово зониране – обособяване на функционални зони. Продуктовото зониране и условията за осъществяване на туристически дейности в обособените зони следва да бъдат определени в наредба, приета от съответния общински съвет. Детайлизирането на нормативната уредба относно националните курорти налага поясняване на използваните понятия, поради което в законопроекта са предложени определения за „туристическа инфраструктура на национален курорт” и за „продуктово зониране“.

Законопроектът създава предпоставки за по-добро управление на туризма на ниво община, като въвежда изискване общинският съвет да определя политиката за развитие на туризма на територията на общината, като включва в програмата за реализация на общинския план за развитие самостоятелен раздел, съдържащ програма за развитие на туризма. С прилагането на тези изисквания се цели постигане по-голям процент изпълняемост на заложените мерки в програмата, както и по-висока степен на ангажираност на местната администрация, пише още в мотивите на законопроекта.

Той обаче предизвика бурен дебат в пленарната зала. Остри критики дойдоха от депутати от БСП, както и от Валери Симеонов.

Последният дори обяви, че се налага диктатура от страна на Министерството на туризма.

Според него законът предвижда „капсулиране“ на темата „национални курорти“ в рамките на Министерството на туризма, като се отнемат правомощия на Министерския съвет.

На ведомството на Ангелкова се предоставяли и ред нови правомощия, за които то нямало капацитет.

Разширявала се и конфиденциалността и непрозрачността. След като концесиите на плажовете били върнати в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие и по този начин се възстановила секретността на конкурсите, сега се предвиждало и въвеждане на списък с категории за служебна информация. С тази нова „информационна завеса“ се създавало условие за „пълна диктатура“.

Николина Ангелкова категорично отхвърли критиките както в пленарна зала, така и пред репортерите.

Попитана как ще отговори на Валери Симеонов за това, че се създава „туристическа диктатура“ и информационно затъмнение с част от текстовете, Ангелкова отговори: „Това са негови доводи, които от ден първи коментира. И аз не смятам, че по този начин трябва да се ръсят обиди квалификации на една държавна институция. Пак казвам: фактите говорят сами за себе си. Много е лесно да хвърляш във въздуха помпозни думи като „корупция“ и като „некомпетентност“, защото всеки от вас ги отразява. Но зад всичките тези обвинения трябва да има много ясни факти, а такива няма. Все пак, отново искам да припомня: 2014-а именно благодарение на министър-председателя Бойко Борисов и настояването на сектора бе създадено самостоятелно Министерство на туризма. Но такова, за да бъде създадено, то няма как само просто да стои на хартия. Трябва да бъде изпълнено със съдържание.“

Така можело да се изпълняват всички права и задължения, свързани с функционирането на този сектор, които са вменени като отговорност на министъра на туризма.

„Аз наистина недоумявам някои от предложенията – как така една наредба да я пишеме поне 10 министри. Вижте, има ясни правила за създаването на законовите и подзаконовите нормативни актове и така, без да преувеличавам, мисля, че Министерството на туризма е министерство, което винаги обсъжда всичко публично“, коментира Николина Ангелкова.

Това била една от малкото институции, които непрекъснато удължават сроковете за обществено обсъждане именно с идеята да се намери балансът и да бъдат максимално прозрачни.

„Пак казвам – там, където има притеснения за конкретни текстове, със сигурност те ще бъдат изчистени (на второ четене – б.а.)“, добави Ангелкова.

Тя обяви, че може да се коригират поправките, които предвиждат отговорности на местните власти по отношение на националните курорти и продуктовото зониране.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *