Кеят на Доган на “Росенец” ще бъде разрушен

След проверка на строителния контрол (ДНСК) огромният кей пред морската резиденция на Ахмед Доган в местността “Росенец“ е обявена за събаряне. Решението е от 23 юни тази година, става ясно от акта, публикуван от разследващия сайт Bird.bg.

Незаконният кей беше разкрит в разследване на разследващия журналист от “Биволъ“ и Bird.bg Атанас Чобанов още преди две години.

От Фейсбук профила на Bird става ясно, че регионалният министър в оставка Гроздан Караджов е поел ангажимент за проверка на кея и го е изпълнил.

“(Караджов) Прати ДНСК на проверка и незаконното строителство вече е констатирано“, се казва в съобщение на разследващия сайт Bird.bg.

Разследването на кея на Доган на “Росенец“ бе публикувано на 5 юни 2020 година, няколко седмици преди началото на масовите граждански протести с искане за оставката на тогавашния премиер Бойко Борисов и главния прокурор Иван Гешев. Протестите започнаха, след като съпредседателят на “Демократична България“ Христо Иванов акостира с гумена лодка на държавната земя край сарая на Доган, но бе изблъскан незаконно обратно в морето от държавната охрана на сарая.

Преди това разследването на Чобанов установи, че над двеста метра пристанище с вълнолом е достроено незаконно пред т.нар. морски сарай на Доган в Росенец. Преди удължаването не са издадени строителни книжа, а след това обектът е узаконен и вписан като частна собственост с аргумента, че е съществувал още през 80-те години на миналия век

До февруари 2018 кеят е дълъг около 50 метра, а към ноември 2019 г. към него са пристроени още 220 м. Сегашното мащабно съоръжение е с обща дължина 270 м. и оформя нова марина, в която могат да се приютят големи яхти.

За новите 220 м. градеж не съществува нито един документ за строителство, въпреки че става дума за строеж в акваторията на държавата, която е изключителна държавна собственост, ставаше ясно от журналистическото разследване.

Фирмата “Хермес Солар”, която по документи притежава сарая, е обявила новоизградената част от вълнолома за построена през 80-те години. Фирмата го вписва като собственост с корекция на стар нотариален акт, претендирайки за фактическа грешка.

Това се вижда в Констативен акт 57 том 9 дело 1759 на Служба по вписванията – Бургас, издаден на 18.03.2020 г., насред най-тежките карантинни мерки.

В него се посочва, че съществува “специализиран пристанищен обект” – хидротехническо съоръжение от две основни части, като първата част от 50 линейни метра била изградена през 70-те години на XX-век. На втори етап през 80-та години на XX век допълнително са изградени 125 линейни метра съоръжение за защита от север и 85 линейни метра за защита от запад с ядро от стоманобетонови касети, с оформен кейов фронт и стоманобетонова монолитна стена, разделяща вълнолома на две нива.

От сателитните снимки се вижда, че допълнителни 210 линейни метра са построени изцяло след 2016 година, пише “Биволъ” през 2020 година.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *