Ердоган се засили да връща на „Света София“ статута на джамия

Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган възложи на своите сътрудници в правителството да проведат цялостно проучване по въпроса за преобразуването на музея „Света София“ в джамия. Това съобщи днес турското издание „Хюриет“, цитирано от агенция „Фокус“.

„Проведете проучване, тогава ще направим оценка и ще поговорим за всичко. Туристите ще могат да посещават „Света София“, ако стане джамия. Както това се случва със Синята джамия – „Султан Ахмед“ (също в Истанбул – б.р.). Това трябва да се реши от нашата нация“, каза турският лидер на среща на главния съвет на „Партията на справедливостта и развитието“. Президентът помоли помощниците си да не бързат и да изучат добре този проблем.

На 29 май в „Света София“ за пръв път от почти век беше извършена мюсюлманска молитвена церемония. В чест на 567-ата годишнина от завладяването на Константинопол от османските турци имами четоха стихове от корана под куполите на някогашната византийска базилика. Властите в Гърция веднага реагираха, че това действие обижда международната общност и религиозните чувства на християните по света.

Храмът в Константинопол (днешен Истанбул) е построен през шести век, като на това място в предхождащите двеста години е имало и по-стари християнски църкви, от които не е останало нищо. „Света София“ е издигната под ръководството на император Юстиниян I за рекордните пет години и е открита официално на 27 декември 537 г. През 563 г. куполът на катедралата е издигнат повторно, след като е разрушен от земетресение. Интериорът й е бил с изобилие от мозайки, мраморни колони и облицовки. Храмът е бил така богато и красиво декориран, че според легендата Юстиниян I възкликнал: „Соломоне, аз те надминах!“.

„Света София“ е била център на Византийската империя, седалище на православната църква, в нея са били короновани всички императори и са се провеждали най-важните церемонии. Катедралата остава най-голямата в света в продължение на почти 1000 години. Популярна е с мистичната си светлина, която прониква през 40-те прозореца навсякъде във вътрешността на основния кораб, като създава усещането, че куполът се върти.

По време на латинската окупация (1204-1261) църквата се превръща в римска католическа катедрала и огромна част от съкровищата й са разпръснати. След като турците превземат Константинопол през 1453 г., Султан Махмуд II Завоевателя я превръща в джамия. След молитва в „Света София“, султанът възкликнал: „Моята столица вече е Истанбул!“ В различни периоди след това са издигнати четири високи минарета, които могат да се видят днес в турската столица. Красивите мозайки са покрити с мазилка – в исляма човешките изображения се смятат за греховни. В продължение на почти 500 години „Света София“ е основната джамия на Истанбул.

През 1932 г. Американският византийски институт започва нов ремонт, при който са открити повечето от мозайките. През 1934 г. турският президент-реформатор Кемал Ататюрк премахва религиозните функции на „Света София“ и я превръща в музей, убеден, че тя е част от световното културно наследство. Тя остава достъпна за посещения на хора от всички религиозни деноминации в продължение на близо век.

През март 2019 г. обаче турският лидер Реджеп Ердоган заговори за възможността да промени статута на „Света София“ и да я превърне отново в джамия, така че тя да може да бъде посещавана от мюсюлманите безплатно. Оттогава той редовно дразни гръцките власти с подобни изказвания.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *