Европа е пред най-тежката криза от Втората световна война насам

Водим битка срещу невидим враг, който тества бъдещето на европейския проект, смята испанският премиер Педро Санчес

Случаите на коронавирус в света вече са повече от 1.2 милиона, а жертвите – 64 753 души, показват данни на университета “Джонс Хопкинс” към първите часове на днешния ден. Един от четири случая е в САЩ, които вече са най-засегнатата от пандемията страна. Нашата южна съседка Турция е в ТОП 10 на страните с най-много потвърдени случаи. Продължаваме да следим случващото се в света в тази безпрецедентна ситуация:

Европа е изправена пред най-голямата криза след Втората световна война насам заради пандемията от коронавирус, казва премиерът на Испания Педро Санчес в статия във в. “Ел паис”.  „Нашите граждани умират или се борят за живота си в болници, препълнени от пандемията, която представлява най-голямата заплаха за общественото здраве след грипа през 1918 г.“ Според Санчес „се води война срещу невидим враг, който тества бъдещето на европейския проект“. Санчес смята, че “Европа трябва да подпомогне съсипаните икономики на страните и да насърчи европейската борба с вируса…Ако вирусът не признава граници, то и механизмите за финансиране не бива да се влияят от граници”.

Общият брой на жертвите на коронавируса в Испания вече са почти 12 400, като в рамките на последното денонощие са починали 674 души. Това обаче е най-малкият брой починали в последната седмица. Жертвите вчера бяха 809. Общият брой на заразените в Испания е над 126 000.

Дубай въведе 14-дневна карантина като част от мерките срещу разпространението на коронавируса, съобщиха информационните агенции. В следващите две седмици ще може да излиза само един човек от семейство, за да набави от магазините необходимите хранителни стоки или лекарства. Разрешено е и посещение при лекар. Обществените места ще бъдат подложени на честа дезинфекция. Метрото и трамваите няма да функционират, като от обществения транспорт ще се движи безплатен автобус. Властите планират да правят масово тестове за COVID-19 в гъстонаселените райони.

Абу Даби също затвори молове, кина, развлекателни центрове и фитнес зали до второ нареждане. Общият брой на заразените с коронавируса в Обединените арабски емирства е 1505, а жертвите са 10.

Китай обяви 30 нови случая на коронавирус в събота – с 19 повече отколкото в предишния ден. Увеличават се случаите на заразени, които идват от чужбина, но и местните. Установени са и 47 нови случая без симптоматика. Страната обаче вече не е в първата петица с най-много случаи на коронавирус. На първо място в света са САЩ (311 544 случая), следвани от Испания – 126 168, Италия – 124 632, Германия – 96 092, Франция – 90 848, Китай – 82 558, Иран – 55 743, Великобритания – 42 479, Турция – 23 934, Швейцария – 20 505.

Детройт се преориентира от производство на автомобили към респиратори, съобщава “Гардиън”. Автомобилните заводи в града се надяват да мобилизират инженерна и производствена мощ, невиждана от Втората световна война насам. Светът се задъхва от липса на животоспасяващата апаратура в настоящата пандемия, затова много страни – сред тях и България, търсят начини сами да се избавят от недостига. “Дженеръл Моторс” обяви, че от средата на този месец започва да произвежда респиратори, като планът е да набавя по 10 000 апарата месечно. “Форд” смята да произведе 50 000 апарата в следващите 100 дни.

Гърция постави под карантина втори мигрантски лагер, след като 53-годишен мъж е дал положителна проба за коронавирус, съобщиха тази сутрин властите в южната ни съседка. Афганистанецът живее със семейството си в лагера “Малакаса” заедно със стотици други мигранти и бежанци. Заразеният е транспортиран до болница в Атина. В момента се правят тестове на всички хора, с които е контактувал, за да се проследи пътят на вируса. В четвъртък под карантина бе поставен и лагерът “Рицона”, след като там бяха установени 20 заразени. “Малакаса” е на 40 км североизточно от Атина. Страната отвори отделен лагер за мигранти, които са влезли след 1 март на нейна територия.

Испания е поредната страна, която се оплака от липсата на работници за селското стопанство. Сред най-засегнатите са производителите на ягоди в Андалусия, откъдето идват 90% от доставките на плода в Европа по това време на годината. Заявките също са намалели наполовина заради спадналото потребление. Заради затворените граници с Мароко сезонните работници са три пъти по-малко. Потреблението е непредсказуемо – един ден имаме поръчки и работим допълнително, друг ден нямаме никаква работа, оплакват се от бранша. Периодът е особено тежък за бързо развалящи се продукти, тъй като много хора пазаруват веднъж на десетина дни заради ограниченията.

Американският президент Доналд Тръмп предупреди, че следващите две седмици ще са най-тежките. Той обяви намерение да изпрати хиляди военни на помощ на щатските власти. Тръмп продължава да залага огромни надежди на лекарството за малария хидроксихлорокин, твърдейки, че то “ще промени правилата на играта в медицината”, въпреки че медици предупреждават, че ползите му съвсем не са толкова сигурни.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *