Борисов спира България за еврозоната, чака “абсолютен консенсус”

Премиерът Бойко Борисов обяви, че управляващите “няма да насилват” влизането на България в чакалнята за еврозоната, защото народът не е напълно убеден. Той съобщи това на празненството по случай 30-годишнината от създаването на синдикалната организация КНСБ.

“Можем ли да заложим кратки срокове с нашите коалиционни партньори, без да убеден целия народ, че това е правилно. Аз съм убеден, че (влизането в еврозоната) е правилно. Докато няма абсолютен консенсус, няма да насилваме влизането в чакалнята”, каза Борисов.

Това е поредна по-мащабна реформа, с която той се заема и която е напът да пропадне. В случая премиерът очевидно се страхува от по- смели действия в предизборна година.

Борисов обясни, че няма държава, която да е приела еврото и да е станала по-зле, но отбеляза, че “българските граждани имат притеснения от поскъпването” на живота. По думите му хората “всеки ден” ще бъдат убеждавани за ползите от влизането в т.нар. чакалня на еврозоната, която предшества самото членство във валутния съюз. “Ще се освободят “10 милиарда свободни пари от валутния резерв”, които ще отидат за “транспортна инфраструктура, пенсии, доходи, иновации…”, даде пример Борисов.

Явно обаче не е убеден, че ще убедят обществото.”Чак когато сме готови и хората са осъзнали, тогава ще преминем нататък и ще влезем в чакалнята”, добави той.

Очаква се България да влезе в чакалнята на еврозоната (валутния механизъм ERM II) в края на април тази година. Финансовият министър Владислав Горанов често е казвал, че това ще е като подарък за рождения му ден.

Ако има някакви проблеми, те бяха създадени от самата управляваща партия. ГЕРБ промени Валутния закон, за да премахне законовите пречки пред влизането на страната в ERM II, но създаде криза на доверие. Чувствителните поправките бяха прокарани тихомълом, а когато медиите ги разгласиха, обществото бе залято от фалшиви новини и всякакви манипулации по темата за еврозоната.

Липса на достатъчно независими медии в страната и пълната неспособност на управляващите да комуникират важни въпроси доведоха до обръщането на над един милиард лева в евро, без да има реална опасност за курса на лева.

През последните няколко дни много активен в българските медии е американският икономист Стив Ханке, който е един от поддръжниците на валутния борд и се е самопровъзгласил за негов “баща”, макар да не е. Той лобира много активно срещу влизането в еврозоната и плаши българското общество с гръцки сценарий, без да има предпоставки за това. България има осем пъти по-нисък дълг от Гърция (като процент от БВП).

Голяма част от българските граждани изпитват страх от поскъпване на живота, ако страната влезе в еврозоната. Тези страхове също не са адресирани от правителството.

Последното социологическо проучване на агенция “Тренд” показа, че 54% от българите искат референдум за влизането в еврозоната. Лидерът на популистката проруска партия “Воля” Веселин Марешки преди седмица обяви, че ще събира подписи за свикване на референдум за еврозоната.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *