Електроенергията за свободния пазар в България вчера беше с най-високата цена в цяла Европа. Постигнатата стойност на пазара “Ден напред” на Българската независима енергийна борса бе 56.68 евро/Мвтч и надвишаваше дори тази в Гърция и Италия, където към цената на тока се добавят и допълнителни такси – за достъп и пренос по мрежата, задължение към обществото.

Едно от обясненията за това би могло да бъде плановият годишен ремонт на 6-и блок на АЕЦ “Козлодуй”. Той обаче започна още на 20 септември и през първите 20 дни – до 10 октомври, не оказва влияние върху борсовата търговия. За конкретния период цената на тока е 56.7 евро/МВтч, докато в Сърбия и Румъния е била на 60 евро. След 10 октомври обаче настъпва обрат и цената в България рязко изпревара тази в съседните държави, въпреки че метеорологичните условия са благоприятни – потреблението е сравнително ниско, а производството от ВЕИ – високо.

Точно затова отново възникват съмнения за умишлено ограничено предлагане от държавните производители. От сайта на Българската независима енергийна борса се вижда, че дневното предлагане на електроенергия е с около 1000 МВтч по-малко след 10 октомври. В случая ТЕЦ “Марица-изток 2” работи с около 40-45% от капацитета си, като в заявлението си към КЕВР за този регулаторен период е посочила, че й е необходима цена за енергията от 103.7 лв./МВтч, така че да не продава на загуба, а през последните две седмици борсовите сделки се сключват на над 110 лв./МВтч.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *