Идеите са за кабинет покрай ГЕРБ-ППДБ или всички без ГЕРБ и ДПС

 

Върху два сценария за правителство се упражняват политиците в последните дни, но оптимизмът на самите участници в заверите вече е стигнал до точка на замръзване, смятат политолози, които отблизо следят процесите.

Първият и теоретично най-възможен сценарий бе за кабинет на ГЕРБ и ППДБ, които заедно имат 106 депутати. Идеята на ГЕРБ бе да се подпише коалиционно споразумение за управление с ППДБ и да се търси трети партньор. “Лидерът на ГЕРБ трябва да е премиер, предложихме председател на парламента от ППДБ – Атанас Атанасов. Това е нашето предложение като първа политическа сила”, подчерта Росен Желязков, който бе посочен от Бойко Борисов като част от излъчения преговорен екип.

“За нас Бойко Борисов за премиер на България е абсолютно неприемливо предложение. Заявяваме, че няма да участваме в търговия за постове”, отговориха от ППДБ. От коалицията продължават да настояват за равноотдалечен премиер, но отказват да посочат възможни имена на кандидати.

На свой ред лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов съобщи, че се отказва да е премиер, че не желае да се занимава “с тая разбита държава” и ще върне първия мандат. Така първият вариант за съставяне на правителство пропада без ГЕРБ и ППДБ да са седнали на масата на преговори.

Политически експерти посочват няколко причини за разнобоя. Първата е очакването на ППДБ да върнат поне част от загубеното доверие на избирателите си с абсурдната идея за санитарен кордон около Делян Пеевски и с категоричното противопостявяне на предложението Бойко Борисов да е премиер, без да посочат имена на възможни кандитати за поста.

Втората причина е промяната на позицията на самия Борисов, който в предизборната кампания уверяваше, че ако няма поне 80 депутати, той няма да е кандидат за премиер. А след изборите бе обявено, че партията иска единствено и само него за премиер. Всичко това, според политическите експерти предварително е минирало несъстоялите се преговори между ГЕРБ и ППДБ.

За втората възможна завера за кабинет пръв заговори лидерът на МЕЧ Радостин Василев, а в края на миналата седмица БСП се опита с писмо покана до всички партии, без ГЕРБ и “ДПС-Ново начало” да сондира почвата за формиране на мнозинство. На поканата се отзоваха само две формации – “Възраждане” и МЕЧ. ППДБ оправдаха отсъствието си с партийни сбирки, а ИТН отказаха категорично подобна среща. АПС дадоха витиеват отговор, около това, че дават подкрепа на почти всички кандидати за председател на парламента. Математиката показва, че партиите без ГЕРБ и “ДПС-Ново начало” общо имат 134 депутати, но ППДБ не гласуват единно. Двайсетина депутати от ДБ плюс Явор Божанков от ПП са твърдо против общи действия с “Възраждане” и гласуват против. Така че и това мнозинство се оказва по-скоро теоретично и неосъществимо.

Поредното, шесто гласуване за председател на НС ще бъде индикатор дали чрез задкулисни договорки не е постигнато някакво съгласие между партиите, но според депутати и лидери на партии и този път до правителство едва ли ще се стигне. Слуховете, че новият председател на НС е бъдещият служебен министър-председател правят избора още по-труден.

Политически експерти смятат, че предсрочните избори стават все по-неизбежни, но за да се стигне до тях, Народното събрание трябва да бъде отблокирано чрез избор на председател. Докато не бъде избран такъв, президентът няма да започне консултации с парламентарните групи. Защото дори и да бъдат формирани групи по някакви правила, те няма как да бъдат регистрирани без да има шеф на парламента.

Необходимо е да се удължи и правилникът на предишния парламент

Уведомления за парламентарни групи внесоха партиите в НС

Всички 8 формации, които влязоха в 51-вото Народно събрание, са подали уведомления за образуване на парламентарни групи. Това показа проверка на “Труд news”, след като от “ДПС – Ново начало” обявиха, че са внесли такъв документ в деловодството на парламента на 11 ноември, когато депутатите положиха клетва.

Днес в 11 ч. продължава първото заседание на НС с шести опит за избор на председател. Образуването на парламентарни групи традиционно се случва след този избор.

Според някои конституционалисти можело да стане факт и чрез изчитане на уведомленията от доайена Силви Кирилов или от председателите на групи.

Други експерти обаче напомнят, че за целта е необходимо най-малкото Кирилов да обяви удължаване действието на правилника за организацията и дейността на предходното 50-то НС. Причината е, че правилата за образуване и работа на ПГ са разписани там. В правилника е и основната разпоредба – че група могат да образуват най-малко 10 народни представители.

Президентът Румен Радев обаче вече обяви, че няма да започне консултации за връчване на мандати за съставяне на правителство без парламентът да има избран председател.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *