Те бяха избрани за зам.-шефове на Сметната палата от управляващите, с подкрепата на ДПС-НН

Управляващата коалиция на ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН, подкрепена от ДПС-НН на Делян Пеевски, си подсигури нови лостове за контрол над служебното правителство. Днес четирите формации избраха двама зам.-председатели на Сметната палата – бившият депутат от „Атака“ Маргарита Николова и членът на Комисията за противодействие на корупцията (КПК) Силвия Къдрева. По силата на променената през 2023 г. Конституция и двете влизат в списъка с висши държавни служители, измежду които президентът може да посочи служебен министър-председател.

По време на изслушването си в парламентарната комисия по бюджет и финанси Николова и Къдрева заявиха, че са готови да оглавят правителство, ако президентът ги посочи. Според Закона за Сметната палата техните мандати са 7-годишни, което означава, че ще бъдат на разположение за служебни премиери до 2032 г.

Те бяха номинирани от председателя на Сметната палата Димитър Главчев, който по закон предлага на парламента заместниците си. Самият Главчев беше служебен премиер през 2024 г. и понесе тежки обвинения, че фаворизира ГЕРБ, към която принадлежеше преди, и ДПС-НН.

От опозицията обявиха, че това са политически назначения, облагодетелстващи Бойко Борисов и Делян Пеевски, като ПП-ДБ се заканиха да ги оспорят в Конституционния съд.

Биографии

Маргарита Николова е завършила магистратури по „Компютърни системи и управление“ във ВТУ и „Счетоводство и контрол“ в УНСС (в биографията й не се посочва какво е завършила като бакалавър – бел.а.).

Тя е била общински съветник от „Атака“ в София, а след това и депутат от партията на Волен Сидеров, докато последният подкрепяше кабинета „Орешарски“ в периода 2013-2014 г. Влиза в парламента и с листите на коалицията „Обединени патриоти“ (с участието на „Атака“ – бел.а.), която беше партньор на ГЕРБ в кабинета „Борисов 3“. Николова е била член на Консултативния съвет на Сметната палата, както и финансов директор в редица институции – министерството на младежта и спорта, министерството на труда, министерството на регионалното развитие и в БНТ.

Силвия Къдрева е завършила библиотечно-информационни науки в СУ. В биографията си е написала, че е „дипломиран магистър – библиограф“, но е представила само копие от удостоверение от университета, че е разполага с професионална квалификация „библиотекар – информатор“. Тя е работила в Сметната палата и преди, включително като директор на публичния регистър, в който преди декларираха имуществото си висшите държавни служители.

През 2018 г. Къдрева става член на тогавашната Комисия за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ). Била е предложена от председателя на комисията Пламен Георгиев и одобрена от Народното събрание, доминирано от мнозинството на ГЕРБ и ОП. Къдрева остава член на органа и след като той е разделен на Комисия за противодействие на корупцията (КПК) и Комисия за отнемане на незаконно придобитото имущество (КОНПИ).

Дебат

Битката около назначенията в парламента трая кратко. От опозицията пробваха да провалят заседанието, като не се регистрират. Управляващите обаче, подкрепени от ДПС-НН, се събраха в почти пълен състав и трикът на опозицията не се получи.

Божидар Божанов от ДБ се обърна към Димитър Главчев с въпроси – кой му е препоръчал кандидатите за заместници и дали Силвия Къдрева отговаря на  изискванията за поста. Божанов заяви, че има информация, че тя няма необходимото образование и опит. Той постави под съмнение и възможността на Главчев да номинира зам.-председатели. Причината е, че според опозицията, след като Главчев е съвместявал постовете на премиер и външен министър в кабинета си, той е нарушил Закона за Сметната палата, който не позволява председателят на органа да заема постове в изпълнителната власт. По тези причини – съмненията за образованието и опита на Къдрева и за пълномощията на Главчев, ПП-ДБ ще оспори пред Конституционния съд избора на двамата зам.-председатели на Сметната палата.

Главчев изобщо не реагира – нито на въпросите на Божанов, нито на критиките му.

Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов заяви, че Сметната палата се е превърнала в „свръхполитически орган“ с промените в Конституцията. Затова всеки в ръководството на органа носи „маршалски жезъл в раницата“, както се изрази Костадинов. „Възраждане“ очаква, че новите назначения ще служат на управляващите и затова отказва да ги подкрепи, независимо дали са професионалисти. „Държавата е пълна с добри професионалисти, които изпълняват лоши заповеди. Това е причината българската държавна администрация да е толкова зле“, посочи депутатът.

Също като Главчев, управляващите не коментираха с нито дума кандидатите, а мълчаливо ги гласуваха.

Сблъсък

Освен зам.-шефове, депутатите трябваше да изберат и двама членове на Сметната палата. Главчев беше номинирал Даниела Въткова-Милушева и Росина Чолеева-Киркова. И двете идват от средите на професионални организации. Даниела Въткова-Милушева е издигната от Института на дипломираните експерт-счетоводители. Тя е доцент в УНСС, работи също като регистриран одитор. Росина Чолеева-Киркова е предложена от Института на вътрешните одитори в България. Работила е в държавната финансова инспекция, в Сметната палата и в частни компании като вътрешен одитор.

Те не влизат в списъка на потенциалните служебни премиери и не са политически обвързани, заради което се очакваше да няма проблеми при избора им. Действително Даниела Въткова-Милушева беше одобрена, не само с гласовете на управляващите и ДПС-НН, но и на ПП-ДБ. При гласуването на кандидатурата на Росина Чолеева-Киркова обаче подкрепата си дадоха само 28 депутати от ПП-ДБ и ДПС-ДПС.

Това разгневи ПП-ДБ, които обвиниха управляващите, че отхвърлят кандидата, защото не е съгласуван с тях, въпреки че номинацията идва от Главчев. Нападките обаче не впечатлиха мнозинството. Така отново ще трябва да се обяви процедура за избор – този път само за един член на Сметната палата.

На снимката: Силвия Къдрева

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *