1/3 от българите мръзнат, пестят от парно

8% от жителите на Европейския съюз не могат да си позволят да поддържат дома си достатъчно топъл

Високите цени на газ, парно и ток вече месеци наред поставят поставят много хора в безизходица и ги подтикват към пестене на средства. Според много специалисти се задава тежка зима – студ и високи сметки, които не са по джоба на българина.

Данни на Евростат сочат, че около 8% от жителите на Европейския съюз не могат да си позволят да поддържат дома си достатъчно топъл.

Процентите варират за различните страни, а България оглавява класацията. У нас 27% от хората нямат възможност да се отопляват през зимата. След нас в класация е Литва с 23 на сто и Кипър с 21%.

Страните, в които най-малко хора ще имат проблем със сметките си за отопление са Австрия 1,5% и Финландия 1,8%.

От „Топлофикация” споделиха, че сметките на 73% от клиентите им са до 100 лева, близо 17% от фактурите са между 100 и 150 лв. и само около половин процент от сметките са над 300 лв.

Тази година „Топлофикация” пусна парното с 19 дни по-рано спрямо миналата година през октомври, тъй като среднодневната температура беше 8 градуса, а през октомври 2020 година е била – 12,6 градуса. Но семейство Камбушеви твърдят, че заради аварии са имали парно само 4 дни през октомври тази година, а сметката е като за 4 седмици и повече.

Освен по-ниските температури влияние оказва и вдигането на цената на парното от юли с близо 20 процента, напомнят от „Топлофикация”. Разходите за топлина през октомври се оказват само подгряване за това, което следва януари месец. Тогава се очаква поскъпваме с между 20 и 30% заради цената на природния газ, която расте нагоре от лятото.

Някои експерти дори прогнозират 50% ръст. Причината – цената на газа за регулирания пазар е скочила два пъти за една година. И това все още не е добавено към в цената на парното. Високите цени се оказват огромен проблем и за държавните болници. Наред с другите предпоставки за трупане на дългове, увеличаването в цената на елетроенергиятата ги поставя в съвсем непреодолим недоимък.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *