Рекорд: 10 000 новозаразени с ковид за ден

Случаите тепърва ще растат, коментира доц. Ангел Кунчев

Рекорден брой положителни тестове за Ковид бяха регистрирани у нас във вчерашния ден – 9996, сочат данните на Единния информационен портал. С навлизането на Омикрон като доминиращ щам това „постижение“ едва ли ще остане последно за статистиката.

Драстичен ръст има и при починалите носители на вируса – 161 души за денонощието. 91.93% от тях не са били ваксинирани.

829 са новоприети в болници само за ден. 82.63% от тях не са ваксинирани. 5223 са общо настанените в болници, а 541 пациенти са в интензивни отделения. 551 са излекуваните за последното денонощие, общо преболедувалите до момента са 637 596.

13 723 дози ваксини са били поставени за последното денонощие. Общо инжектираните дози у нас са 4 020 717, от които бустерни са 512 621. Със завършен курс на ваксинация са малко под 2 млн. българи.

С най-много заразени за пореден ден е София-град – 2711, следван от Благоевград с 907 и Пловдив със 737. Най-малко са новите носители на коронавируса в областите Търговище и Разград – съответно 57 и 58.

„Няма изненада“ – така коментира рекордните данни на новозаразени у нас главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев в ефира на БНТ. „Това, което се случваше преди 2-3 седмици в Западна Европа, вече залива източната част. Средната заболеваемост в Европа е над 2000 на 100 000, тепърва в следващите седмици ще продължи нарастването в броя на случаите“, прогнозира той..

„Много хора се чудят защо в новия план сме дали ударение на заеманите интензивни легла. Първо, отчитаме различната характеристика на Омикрон, който би следвало да преминава по-леко и да се заемат по-малко интензивни легла. У нас обаче, голям брой от населението са неваксинирани. Сами виждате, че всеки ден не по-малко от 90% в интензивните отделения са неимунизирани, така че ние имаме един термин – горивен материал за епидемията“, обясни доц. Кунчев.

Според него е вероятно с варианта Омикрон да се сложи край на пандемията. „Омикрон ще привикне към нашия организъм и ще стане заболяване, с което ще се срещаме всяка година. Надяваме се, че след летния сезон той ще влезе в едно русло, в което дали ще се заразиш не е толкова важно“, каза още Кунчев.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *