Само в две от 4-те транспортни дружества има 69 счетоводители и касиери, твърди Борис Бонев

Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град – това заяви кметът на София Васил Терзиев пред журналисти в двора на храм „Св. великомъченик Мина“ в столичния район „Слатина“, цитиран от БТА. Така той отговори на въпрос дали би се срещнал отново с представители на протестиращите в наземния градски транспорт в София, които искат увеличение на заплатите и за пореден ден са блокирали изходите на депата.

„За мен основното е да се възстанови работата на наземния транспорт и цяла София да не бъде държана заложник“, добави столичният кмет. Той кани протестиращите на преговори в общината утре, но „само ако пуснат в движение наземния градски транспорт“. „Не виждам какво значи да се договорим. Има на масата едни неразумни изисквания и се казва: „Докато не ги постигнем, няма да спрем“, каза Терзиев. По думите му трябва да има честен разговор какво е възможно и какво не е възможно.

Имаме три варианта пред нас, каза кметът. Първият е „Много (пари) за всички“. „Този вариант искат синдикатите и аз казах, че няма как да стане нито тази година, нито следващата, нито по-следващата, защото то всичкото е от касичката на София“, каза Терзиев. „Ако го постигнем и изпълним техните искания, това би натоварило бюджета с 200 млн. лв. всяка година. Собствените приходи на общината са от порядъка на 800-900 млн. лв. и няма как от тях да отделим толкова средства, които иначе биха отишли за инфраструктура, детски градини. Този вариант няма как да стане“, заяви кметът.

Вторият вариант е: „За всички по малко (пари)“. „Ако направим така, този разговор ще го водим догодина и по-догодина, и пак няма да решим проблемите“, подчерта столичният кмет. „Защото с миналогодишното увеличение на заплатите се увеличиха възнагражденията на шофьорите, но нови шофьори не дойдоха, защото формулата, по която се прави, не води до това млад водач да постигне доходи, съизмерими с тези в частния сектор“, обясни Терзиев.

Терзиев предлага трети вариант, който би довел до 2700-2800 лв. заплата, която е съпоставима с частния сектор.

На въпрос съкращения на администрацията биха ли помогнали за решаване на проблема Терзиев каза, че и това е възможно, но предложението трябва да дойде от самите ръководители на дружествата. През последните 10 г. средната възраст на водачите се е увеличила точно с 10 г. – броят на шофьорите намалява, млади хора не влизат в бранша.

Относно предстоящите матури в гимназиите и транспортната обезпеченост Терзиев каза, че той се надява да се прояви разум и транспортът да бъде възстановен. Но и без това да стане, тече организация, направихме анализ колко деца и без наземен транспорт са успели да стигнат в училищата. Има щаб, създаден от министъра на образованието, каза кметът. Такси компаниите обещаха подкрепа, говорих с тях. Като дойдат кризи, се обединяваме, солидарни сме като общество, допълни Терзиев.

Относно риска метрото да бъде спряно Васил Терзиев каза, че в момента действията на служителите в транспорта са незаконни. Когато е протест, си има правила и не включва блокиране на депата. Стачката има ясни правила и тя включва задължително поне част от транспорта да работи, каза Терзиев. „Нито е протест, нито е стачка, то е гражданско неподчинение“, допълни той.

Общинският съветник и председател на „Спаси София“ Борис Бонев пък се обяви срещу увеличението на заплатите в градския транспорт и обяви, че само в две от четирите дружества има 69 счетоводители.

„Много се надявам този протест в най-кратки срокове да бъде прекратен. Не може 1,5 милиона софиянци да бъдат заложници на едни нереалистични искания“, заяви той по Би Ти Ви.

„Това не означава, че заплатите на служителите на градския транспорт не трябва да бъдат увеличени, но нито имаше средства за 400 лева на калпак, нито има за 300 лева – каквото е тяхното последно искане“, добави Бонев.

Като основен проблем той посочи и това, че искането е за еднакво увеличение за всеки. „При положение, че дефицитните професии са шофьори и сервизни работници, да даваме на чантаджийте в администрацията също толкова увеличение, аз считам за неадекватно“, уточни Бонев.

По думите му само в две от четирите дружества на транспорта – авто и електротранспорт, има 69 души в счетоводния отдел. А на 7000 души, работещи в градския транспорт, 700 души са администрацията.

„Оставете, че и те трябва да получат увеличение според синдикатите, има ли нужда системата на градския транспорт от 69 счетоводители и касиери само в две от четирите дружества?“, попита той.

Бонев твърди, че отговорни за назначенията в ръководствата на дружествата са „ГЕРБ, БСП, ИТН, Карлос Контрера от ВМРО и отцепници от „Възраждане““. „Без конкурс те смениха ръководствата на дружествата по транспорт преди вече близо година а нов конкурс не е пуснат““, заяви съветникът от „Спаси София“.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *