Съдът на Европейския съюз счете председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за отговорна за укриването на информация за договорите за закупуване на ваксини срещу COVID-19 за периода 2021-2023 г., предава ТАСС.
„Съдът призна аргументите на ищеца за основателни“, се посочва в решението на съда. Обвиненията срещу фон дер Ляйен бяха повдигнати от вестник „Ню Йорк таймс“ през 2023 г. Изданието твърдеше, че председателката на Европейската комисия неоснователно е отказала публикуването на SMS-и, в които тя е съгласувала с шефа на „Пфайзер“ Алберт Бурла клаузите на договори за закупуване на ваксини за Европейския съюз на стойност над 30 млрд. евро.
Общият съд на ЕС съобщи още, че отменя решението на Европейската комисия, с което бе отхвърлено искането на журналист от изданието „Ню Йорк таймс“ за достъп до кратките текстови съобщения, разменени през 2021 г. и 2022 г. между председателя на комисията Урсула фон дер Лайен и ръководител на фармацевтичното дружество „Пфайзер“ за доставка на над един милиард дози ваксина против COVID-19, предаде БТА.
Изданието бе поискало ЕК да предостави достъп до всички текстови съобщения между Фон дер Лайен и Алберт Бурла, главен изпълнителен директор на дружеството, между 1 януари 2021 г. и 11 май 2022 г., а ЕК отхвърли това искане с обяснението, че не пази тези документи. Изданието настоя пред Съда на ЕС за отмяна на решението на ЕК, се отбелязва в съобщението на Европейския съд.
С решението си Общият съд уважава жалбата и отменя решението на ЕК, като припомня, че правилата за достъп до документи целят да се даде възможно най-широко действие на правото на обществен достъп до документите, държани от институциите. По принцип следва да бъде осигурен такъв достъп до всички документи на институциите, заключава Съдът.
Допълва се, че отговорите на ЕК по внесеното от изданието искане се основават или на хипотези, или на променяща се или неточна информация. Изданието е предоставило непротиворечиви доказателства, описващи осъществен обмен на текстови съобщения между председателя на комисията и Бурла, и така е оборено твърдението за несъществуване на исканите документи. При това положение ЕК не може просто да твърди, че не разполага с исканите документи, а трябва да представи достоверни обяснения, позволяващи на обществеността и на Общия съд да разберат защо тези документи не може да бъдат намерени. Комисията не е обяснила подробно какъв вид търсене е предприела, за да намери посочените документи, нито е уточнила местата, където е извършено търсенето, пише в съобщението на съда.
ЕК не е представила правдоподобно обяснение, за да докаже, че не разполага с исканите документи. Комисията не е изяснила в достатъчна степен дали поисканите текстови съобщения са били заличени и в такъв случай дали заличаването е било извършено доброволно или автоматично, или дали мобилният телефон на председателя на ЕК междувременно е бил заменен. Комисията не обяснява по правдоподобен начин защо е приела, че текстовите съобщения не съдържат съществена информация или данни, изискващи последващи действия, чието съхранение трябва да се осигури.
В съобщението се уточнява, че при подобно решение на Европейския съд засегнатата институция трябва да отстрани установената празнота в правото, възникнала с днешното решение. Това решение на Общия съд може да се обжалва пред Съда на ЕС само по правни въпроси в срок от два месеца и десет дни след съобщаването му.