С уталожването на дима от хвърлената от президента Румен Радев бомба за еврото, от екипа на държавния глава се поокопитиха и започнаха да разказват под сурдинка какво се говори из коридорите на институцията, че е искал да постигне главнокомандващият с допитването си и последващото сезиране на Конституционния съд. Част от тези приказки се споделиха членове на екипа на Радев. Според тях президентът отново брилянтно изиграл управляващите.
По думите им мотивите на Радев да си измисли „от днес за вчера” искане за референдум били поредният тест къде стои фигурата му в обществото и дали държавният глава може да се надява въобще да е бъдещ политически лидер. Мнозина признавали из кулоарите на президентството, че се говори как президентът бил напълно наясно, че държавата ни ще приеме евровалутата от 2026 година, а исканията за референдум, сезирането на КС и коментарите за рушене на демокрацията от мнозинството били прах в очите на електората. Причината обаче по думите им не била, че искал да изгрее с партия „Трети март”, а напротив – да не помръдне от поста си на „Дондуков“ 2 до края на официалния си президентски мандат.
Слуховете, че или вицето му Илияна Йотова или председателят на парламента и бивш съветник на Радев по конституционни въпроси Наталия Киселова ще седнат в стола му, вече били само слухове – двете дами ще останат „на сухо” и държавният глава се отказал да си тръгва от „Дондуков” 2 преди края на мандата. Дори напротив – нямал търпение еврото да се приеме, докато той още е в ролята на „единствената истинска опозиция” и защитник на българския лев. Радев бил напълно сигурен, че страната ни ще бъде одобрена да въведе еврото и то още от 2026 г., като действията му срещу валутата са чисто популистки и целели набиране на още повече електорален актив.
Държавният глава нямал никакво намерение да става част от политическата върхушка със свой проект без време, след като имал възможност да остане на безопасния си пост, от който всеки ден намира за какво да критикува управляващите. Влиянието му сред актива на редица политически партии продължава да расте и Радев „направо нямал търпение”, по думите на президентски активист, с който наш репортер разговаря, страната ни да приеме еврото. Причината за това била друга – още повече вглеждането на нацията към президента като спасителят от „тройната коалиция”, която безогледно се отрекла от мнението на народа си по темата, въвела еврото и ударила най-бедните и онеправданите. Сценарият на Радев бил спокойно да изчака бурята след въвеждането на валутата да настъпи, да се появят спекуланти, повишени изкуствено цени, измами с фалшиви евро и всичко, което съпътства обичайно смяната на една система с друга. А от всичко това да спечели нужните дивиденти веднага, щом мандатът му по закон изтече, смятат впечатлени от началника си администратори.
Хитростта на президента вече се възхвалява от целия екип на Радев, който удобно забравя, че президентът не сподели с нито един от тях, а само с двама свои съветници – Иво Христов и Николай Копринков, идеята си да се обяви внезапно дали не може парламентът да пита нацията какво смята по евротемата. Държавният глава според мнозина нарочно оставил на тъмно администрацията и екипа си, за да предотврати теч на информация от една страна, а от друга – да покаже на цялото си ведомство, че сам взима решения и сам решава с кого да ги сподели, за да се утвърди като безспорен лидер поне в подопечната си институция.