Хората около президента Румен Радев са предприели активни действия по реализацията на новия му проект. За разлика от партията, която все ще се прави и все не се реализира, този път ставало дума за широка коалиция, нещо като класиката „Отечествен фронт“.
В заверата щели да бъдат поканени както утвърдени партии с влияние като ИТН и „Възраждане“, така и отчаяно борещи се за присъствие на политическата сцена формации като „Величие“ и МЕЧ. „Шарлатаните“, както Радев нарече „Продължаваме промяната“, може също да получат покана, но преди това трябвало да се отрекат от партньорството си с „Демократична България“ и да излязат от коалицията, от която нямало никаква полза.
Според запознати с политическото инженерство подобна формация може и да има успех и той със сигурност ще е по-значим, отколкото нова самостоятелна президентска партия. Особено ако е публично лансирана като „партията на Радев“, а де факто лицата й са хора от обкръжението на държавния глава. Според източник на „Филтър“ вариантът с партия, оглавена от Крум Зарков, Гълъб Донев или някой друг от екипа на Радев, вече не бил актуален.
В момента текат совалки и се работи упорито за някакъв вид колаборация, но задачата се усложнявала от факта, че някои от поканените недолюбвали дясната ръка на Радев Николай Копринков. Той заедно с група стари ченгета, изживяващи се като мозъчен тръст, сондирали тук и там при лидерите, ставащи за потенциални партньори на Радев, но засега успехът на начинанието бил под въпрос.
На първо място, без „Възраждане“ цялата конструкция ставала доста рехава. А Костадин Костадинов не бил особено навит да влиза в каквито и да било колаборации с други партии и маргинални формации, които паразитират на гърба на „Възраждане“ и крадат от електората му с популистки послания и откраднати идеи. Да не говорим, че Костадинов веднъж вече лично е сърбал попарата на Румен Радев. Президентът беше поканил дипломирания историк за министър на образованието в един от първите си служебни кабинети и после неочаквано се отметна от поканата си.
Формацията на Костадинов има своя ясен и отчетлив профил. Позициите й тежат и извън страната, дори в Европарламента. Това е причината от „Дондуков“ 2 да искат на всяка цена в пъзела да се нареди и „Възраждане“. Последното обаче едва ли ще се случи и заради принципната позиция на Костадинов, че трябва да се замени моделът на управление на страната, а не лицата от модела. Защото, ако бъдещата власт ще се олицетворява от задкулисни играчи като Николай Копринков, Георги Гергов, Пламен Узунов и Сотир Ушев, не може да се говори за светло бъдеще.
Любопитно е да се види каква би била ролята на ИТН при подобно преподреждане на политическите сили. Не е тайна, че партията на Слави Трифонов отдавна лансира тезата за президентска република, но откакто влезе в управленска коалиция с ГЕРБ и БСП, отношенията с президентството изглеждат значително по-студени, а участието в евентуалното Радево ОФ също не би било логично. Подобни са очакванията и за поведението на БСП.
С „Продължаваме промяната“ нещата стоят по доста по-различен начин. По-скоро те се натискат, защото виждат, че само подлайвайки около Бойко, скоро ще са извън мача. Преди време Радев ги нарече „шарлатани“, но така или иначе Кирил Петков и Асен Василев са си негов продукт и нищо чудно да си ги прибере отново. За целта има две условия – да намалят публичните излагания и да развалят коалицията с „Демократична България“.
При „Величие“ няма кой знае какви проблеми, те биха се колаборирали с някой по-значим, за да присъстват в политиката, и е по-вероятно да предпочетат кръга на Радев, отколкото на някой друг.
В схемата се очаква да се впишат и отломки от АБВ на бившия президент Георги Първанов. Засега обаче лидерът Румен Петков, който играе на всички фронтове, изглежда по-близо до кабинета на Росен Желязков, отколкото до „Дондуков“ 2. Очаква се добавянето на още 5–6 по-дребни леви формации, които не се отказват от коопериране, поне около изборите. Така и така ще се вдига медиен шум, защо да не присъстват поне с имената на партиите си, тоест в качеството си на количество, коментират леви активисти и сочат като пример движението на Мая Манолова, при положение че устатата юристка загуби битката за омбудсман.
Независимо от появилите се информации, че Корнелия Нинова и нейната новосъздадена партия „Непокорна България“ ще заиграят в един отбор с Румен Радев, информацията на „Филтър“ е съвсем различна. Бившата лидерка на БСП не само нямала подобни намерения, но въобще изключвала подобна възможност. Тя по-скоро виждала като свой потенциален партньор Костадин Костадинов, но това било на по-късен етап.
За изграждането на структурите на новия Отечествен фронт Копринките на Радев залагали много на бившите областни управители и бившите шефове на областни дирекции на МВР, с които са работили заедно.