За нов папа е избран кардинал Робърт Франсис Превост. Той е избрал името Лъв Четиринадесети, стана ясно от живото предаване на официалния новинарски портал на Светия престол „Ватикан Нюз“.

Превост, на 69 години, е първият американец, избран за папа, отбелязват Асошиейтед прес и Ройтерс. Името му бе обявено от протодякона на конклава – френския кардинал Доминик Мамберти. Той излезе на балкона на базиликата „Свети Петър“ във Ватикана и обяви пред събралото се на едноименния площад множество, че е избран нов папа с думите „Habemus Papam“ („Имаме папа“ на латински).

Новият понтифик бе избран сравнително бързо – на четвъртото гласуване.

По-рано, точно в 18:07 ч. (19:07 ч. българско време) от комина на Сикстинската капела във Ватикана започна да се издига бял дим – знак, че е избран нов папа. Новината бе приветствана от около 45-те хиляди души, които са се събрали на площад „Свети Петър“.

Новият папа Лъв Четиринадесети излезе на балкона около 70 минути по-късно, отбелязва Ройтерс. „Мир на всички вас“, бяха първите думи на новия папа към събралите се вярващи.

„Скъпи братя и сестри, това е първият поздрав на възкръсналия Христос. Бих искал да отправя поздрав за мир, който да достигне до вашите семейства, до всички вас, където и да сте. Нека бъде мир с вас.“

Той отдаде почит на своя предшественик, папа Франциск, като казва, че иска да отправи собствената си благословия към хората, както направи папа Франциск при последното си появяване на площад „Свети Петър“ на Великден, ден преди да почине.

„Човечеството се нуждае от Христос като мост, до който да бъде достигнато от Бог и неговата любов. Помагайте ни и си помагайте взаимно, градете мостове“, призова той хората.

За пръв път в историята на Римокатолическата царква тя е оглавена от американец. Новият папа е сравнително млад – на 69 г., роден е в Чикаго в щата Илинойс, в САЩ. Префект на Дикастерията за епископите. Бил е на мисии в Перу и познава много добре ситуацията в тази страна.

По-рано хиляди избухнаха с радостни възклицания и бурни аплодисменти, докато белият дим се стелеше над Сикстинската капела, а хората тичаха напред, за да го видят.

Едни от присъстващите започнаха да скачат от радост, други отправиха молитви към небето. Двойка от Гърция каза, че това е „преживяване, което се случва веднъж в живота“, добавяйки, че ще чакат да видят новия папа да се появи на балкона, предаде ББС.

Камбаните ехтяха силно и отекваха из площада, швейцарските гвардейци на Ватикана преминаха през площада, докато хората се радваха. Периодично се чуваха викове „viva il papa“, което на италиански означава „дълъг живот за папата“.

Папа Франциск почина на Велики понеделник на 88-годишна възраст след 12 години начело на Църквата.

Кой е Робърт Франсис Превост, избран за папа Лъв Четиринадесети

Робърт Франсис Превост е роден на 14 септември 1955 г. в Чикаго, в щата Илинойс. Бил е префект на Дикастерията за епископите. Бил е на мисии в Перу и познава много добре ситуацията в тази страна, се казва в биографична справка на сайта на Кардиналската колегия.

Има бакалавърска степен по математика. После завършва и магистратура в теологична академия в родния си град. След което има докторантура по каноническо право от папския колеж „Свети Тома Аквински“ в Рим.

Представител е на Ордена на августинците. Ръкоположен е за свещеник през 1982 г. След това потегля на мисия в Перу и прекарва няколко години там. После се връща в Чикаго на служба, но след това пак се завръща в Перу, където прекарва 10 години в Трухильо. През 1999 г. се връща в Чикаго и там заема различни позиции при августинците.

През 2014 г. се връща пак в Перу, когато папа Франциск го назначава за апостолически администратор на епархията Чиклайо. Става епископ на Чиклайо през 2015 г. Там е и заместник-председател и член на постоянния съвет на Перуанската епископална конференция до 2023 г.

От 2020 до 2021 г. Превост е апостолически администратор на Калао в Перу. Папа Франциск го назначава за префект на Дикастерията на епископите през януари 2023 г., което е влиятелна позиция при избора на епископите. През 2023 г. папа Франциск ръкополага Превост за кардинал.

Дискретен е в медиите, но е ценен заради способността си да изслушва другите и да говори с яснота и вещина по дискутираните теми. Смятан е за близък до визията на Франциск относно околната среда и относно близостта на Църквата с бедните и мигрантите. Подкрепял е Франциск и в решението му да позволи на разведените и на сключилите повторен граждански брак двойки да получават свето причастие.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *