В края на 2023 г. до БНБ, Прокуратурата, КФН и ЕЦБ е подаден сериозен сигнал по новия закон за защита на лицата, сигнализиращи за нарушения. В него се излагат съмнения, подкрепени с данни за банкови транзакции, че Инвестбанк е ползвала пари на вложителите, за да придобие държавни ценни книжа /ДЦК/ за близо 300 милиона лева.

 

След продажбата им с част от парите бил вдигнат капитала на банката, а останалите били присвоени под формата на комисионни. Тези ДЦК остават в баланса на банката и са били търгувани фиктивно, за да се прикрие злоупотребата. След подаването на сигнала те са “продадени” пак фиктивно веднага, а приносителят на ⅓ от капитала на банката го “продава” на мажоритарния акционер Петя Славова по съмнителен начин. Самият той твърди, че не е продавал нищо и е бил ограбен. Реакция от компетентните институции няма – БНБ игнорира сигнала, а прокуратурата отказва да образува досъдебно производство.

След като институциите пращат сигнала му в “кръглата папка”, бившият служител на банката Огнян Ганев се обърна към гражданско сдружение БОЕЦ и разследващите медии BIRD и Биволъ. Междувременно журналистите от BIRD разговаряха с бившия акционер Адил Саид Ахмед Ал Шанфари и се запознаха с жалбите до няколко институции, които също са оставени без последствия. Те допълват и потвърждават данните в сигнала на Ганев.

Таен акционер?

Нещата тръгват оттам, че през 2011 г. БНБ разпорежда на Инвестбанк да приведе капитала си в адекватност, но реален инвеститор със свежи пари не е лесно да се намери. В банката има пари на вложители, които по закон не може да се ползват за увеличение на акционерния капитал

Инвестбанк обаче прави врътка – купува ДЦК за 88 милиона лева и ги прехвърля ги на лихтенщайнска фирма на съпругата на адв. Цветан Цанев. Фирмата задържа 38 милиона като комисионна за последващи транзакции като има сериозни съмнения, че с останалите 50 милиона е финансиран като “инвеститор” оманецът Адил Ал Шанфари.

Адв. Цветан Цанев многократно е изгрявал на радара на разследващи журналисти и тайни служби. Изследователят на Държавна сигурност Христо Христов го свързва с трафик на каптагон през 80-те години на миналия век. Италианският разследващ сайт IRPI разкри през 2015 г., че Цанев е свързан с инвестиция в бизнес с “кървави диаманти” в Южна Африка и Зимбабве редом с мафиотския бос Антонино Витале. Името му изплува и покрай сагата с либийския танкер БАДР. Но най-гръмката афера, свързвана с Цанев, беше разкрита от службите на САЩ и Великобритания – 150 милиона долара свързани с венецуелския режим на Мадуро бяха открити в адвокатска сметка на Цанев в Инвестбанк и арестувани.

Ако данните от сигнала на Ганев се потвърдят официално, Цанев ще се окаже и таен акционер в банката. Ето как изглежда хронологично врътката с вдигането на капитала:

През 2011 г. Банката придобива следните ДЦК на няколко държави, чиято обща пазарна стойност е близо 38 милиона лева /Приложение 1/. На 29.11.2011 год. Инвестбанк АД трансферира описаните ДЦК от регистъра си в Hyposwiss Private Bank към сметка на Petro Alliance AG, в LLB, Liechtenstein (Petro Alliance AG е дружество, собственост на Antje Milhahn (съпруга на адвокат Цветан Петров Цанев), Това не е всичко. Към Petro Alliance AG са трансферирани и ДЦК за 24 000 000 EUR XS0145624432 (BULGARIA) с пазарна стойност 50 000 000 лева.

Адв. Цветан Цанев и съпругата му.

Следват няколко операции с въпросните ДЦК, започващи с тяхната продажба на обща стойност около 88 000 000 лева. След последващи прехвърляния и трансформации на парите, 50 000 000,40 лева постъпват в специалната набирателната сметка на Инвестбанк АД по увеличение на капитала на банката с нови 29 761 905 броя обикновени поименни акции от името на оманския шейх Адил Саид Ахмед Ал Шанфари. Близо 38 000 000 лева остават като „честно“ заработена комисионна за посредниците – Цветан Цанев и жена му..

В крайна сметка на 22.08.2012 г. в Търговския регистър при Агенция по вписванията е вписано увеличение на акционерния капитал на Инвестбанк АД от 89 599 600 лева на 119 361 505 лева.

Всички тези транзакции са оставили следи в SWIFТ и в регистрите на депозитарите и е проследимо, ако властите искат да разследват – казва Огнян Ганев. Но от действията /или по-скоро бездействията/ на БНБ и прокуратурата не личи да имат желание.

От Инвестбанк отрекоха Цанев да е бил таен акционер и твърдят, че вдигането на капитала е станало при спазване на закона и установяване на чистия произход на средствата. Но от банката отказаха да отговорят на конкретните въпроси за покупката и движението на ДЦК, позовавайки се на правила за банковата тайна. Въпросите и отговорите на Инвестбанк може да видите в приложение към статията.

Въпросите изпратени до БНБ останаха без отговор до редакционното приключване на статията.

Труп в трезора

Операцията по вдигане на капитала минава през 2012 г. без да бъде хваната врътката, но да бръкнеш в касата с парите на вложителите не е толкова лесно за прикриване и образно казано оставя един труп в трезора, който банката всячески ще се старае да укрие за възможно най-дълго време, преди да се опита да се отърве от него. Но следите остават – твърди подателят на сигнала.

На хартия купените от Инвестбанк ДЦК ги има и трябва да носят лихви, а реално ДЦК няма, съответно няма и лихви. Освен това книжата са срочни и имат фиксирана дата на падеж. Ето защо банката трябва да ги замени с нови ДЦК, които да покриват и липсващите лихви. А се появява и нужда от още собствен капитал. Така банката започва да купува нови ДЦК през следващите години и пак да ги прехвърля по сметка на Цветан Петров Цанев в HINDUJA BANK, Switzerland Цветан Цанев. Придобити са ДЦК за 153,4 милиона през 2013 и 67,3 милиона през 2014 г. Пълният списък на придобитите ДЦК е даден в приложенията към статията

След продажбата на тези ДЦК общата сума е разпределена за вдигане на капитала на банката – 20 000 000,16 лева за 11 904 762 броя обикновени поименни акции от името на Адил Саид Ахмед Ал Шанфари /вписване в ТР на 08.04.2013 година/. 30 110 000 лева за емитиране на хибриден дългово-капиталов инструмент с ISIN код BG2100004139 с номинал 30 110 000 лева. с дата на емитиране 30.04.2013 г и единствен облигационер – Catuкai Holding Incorporated, дружество контролирано от Адил Саид Ахмед Ал Шанфари. И накрая сумата от 9 100 000 лева за емитиране на хибриден дългово-капиталов инструмент с ISIN код BG2100008130 с номинал 9 100 000 лева с дата на емитиране 31.05.2013 г и единствен облигационер – Catuкai Holding Incorporated, дружество контролирано от Адил Саид Ахмед Ал Шанфари.

Писмо от Адил Ал Шанфари до Инвестбанк, в което са описани дълговите инструменти и предложението да бъдат заменени.

Внушителна сума от 94 000 000 лева остават за сменени притежатели за други разходи и за комисионни.

Фиктивни сделки с липсващите ДЦК

Така към края на 2014 г. “трупът” вече е набъбнал до близо 300 милиона лева, които трябва да носят високи лихви, но не носят, защото ги няма. Появява се сериозен счетоводен проблем. Ето защо ръководството на банката се ориентира към фиктивна замяна на тези високолихвени ДЦК с други ДЦК с нулеви или с почти нулеви лихвени плащания.

През следващите години до 2018, когато Инвестбанк е подложена на стрес-тест от ЕЦБ, са извършени множество такива фиктивни сделки, като целта е да се придобият на хартия нисколихвени и дългосрочни ДЦК, за да се отложи проблема.

За щастие на Инвестбанк проверяващите по време на стрес-теста проспиват проблема поради простата причина, че от Европейската централна банка не подозират такава наглост – несъществуване на активи в балансите на банките, проверени и подлежащи на непрекъснат надзор от БНБ.

Тези фиктивни сделки също могат да бъдат хванати по липсата на SWIFT записи или от справка, поискана от депозитарите или емитентите, в лицето на съответната държава – обяснява Огнян Ганев. Вместо да разследва, обаче, прокуратурата иска от него доказателства за фиктивните трансфери на ДЦК. “Как да докажеш нещо, което не съществува?” – вдига рамене подателят на сигнала?

Сигнал до БНБ и спешна шокова терапия

Омертата продължава до 04.12.2023 г. когато Огнян Ганев подава сигнал до БНБ, Софийска градска прокуратура, Министерство на финансите, Посланика на САЩ и Посланика на Кралство Испания, в който подробно описва историята и обстоятелствата за липсващите ДЦК в Инвестбанк АД.

БНБ отказва да провери сигнала, а СГП формално образува прокурорска преписка №22621/2023 г. Но в Инвестбанк изглежда веднага постъпва информация, в нарушение на Закона за защита на лицата подаващи сигнали. Следват спешни и извънредни мерки.

  • Акционерът Ал Шанфари е изхвърлен безцеремонно и без негово знание, за което той също е подал сигнал до всички отговорни институции. Книгата на акционерите е издадена на 05.12.2023 г, /ден след сигнал от 04.12.2023 г./ и от нея става ясно, че Феста Холдинг АД е получила от Адил Саид Ахмед Ал Шанфари 43 627 167 броя обикновени акции от капитала на Инвестбанк АД. Изготвена е и декларация по чл. 63, ал. 4 от ЗМИП за действителен собственик на Инвестбанк АД на която няма дата. Тя е заверена нотариално на 08.12.2023 г. от помощника на нотариус Весела Ивчева, известна като “нотариуската на Пеевски”, и подадена към Търговския регистър на 02.01.2024 г. /скрийншот от сигнала на Ал Шанфари/
  • Видно от отчетите, публикувани в сайта на БНБ, през месец декември 2023 година Инвестбанк спешно и магически „продава“ всичките си наличности на чуждестранни ДЦК, а в началото на 2024 година отпуска кредити за трансформиране и „оправяне“ на нарушеното статукво в структурата на активите в баланса си. Идеята е отпуснатите кредити никога да не се върнат, а постепенно да се отписват за сметка на текущата печалба.

 

Остават обаче много въпроси и въпреки усилията трупът в трезора да бъде скрит, той си е там. Нещо повече – започва да намирисва сериозно.

BIRD се свърза и с бившия акционер Ал Шанфари, който твърди, че всички пари инвестирани в капитала на Инвестбанк са негови, с произход от сделки с петрол, включително по програмата “Петрол срещу храни” за Ирак. Той се доверил на Цветан Цанев, който осъществил от негово име и с негови пари инвестицията, но след това го предал и заедно с Петя Славова влезли в заговор и го лишили от акциите му. Според Ал Шанфари акциите му са продадени с невалидно пълномощно и на основание на фалшифицирано споразумение в момент, когато той не е бил в България. Той е завел дело в Софийски градски съд /Т.д № 2369/2024 г./ по което оспорва автентичността на документите, носещи неговия подпис. Подал е и сигнал до всички компетентни институции, в който твърди, че в Инвестбанк “се прикрива реалният произход на огромни финансови средства, получени в резултат на разнороден вид незаконна дейност”.

Разбира се, оманецът има интерес да докаже своята теза, че е вложил реални свои пари в акциите на Инвестбанк. Но тогава излиза, че всичките 300 милиона от ДЦК са прибрани от посредника Цветан Цанев. Липсва финансова логика, защото банката е можела да плати за неговото посредничество за намиране на акционер /потвърдено от Ал Шанфари/ по друг начин, а не чрез сложните пътеки по сделки с държавен дълг.

“Гнила ябълка” и слепи институции

Случаят е ярък пример за отношението на компетентните институции към безобразията в българската банкова система и най-вече в банките “гнили ябълки”, както ги нарече американския посланик Джон Байърли в свой секретен доклад до Вашингтон през 2006 г. Сред тях е и Инвестбанк, малка несистемна банка, която обаче през годините е замесена в десетки скандали с източване на сметки на клиенти и предполагаемо пране на пари.

Ето пълният цитат от доклада:

“Инвестбанк (Investbank – бивша Нефтинвестбанк, Neftinvestbank, и Международна православна банка, International Orthodox Bank – “Банката на митрополити и генерали”) Инвестбанк се свързва с руско-литовския бизнесмен от Монако Денис Ершов и българина Митко Събев. Ершов беше изгонен от България по същото време като Майкъл Чорни и двамата са заподозрени в обща престъпна дейност. Сега Събев е председател на Надзорния съвет на компанията Петрол АД – много голяма фирма за доставка на петрол, отчасти собственост на Лукойл. Петя Славова, бивша съпруга на Събев, със силни бизнес интереси в сферата на туризма, контролира Инвестбанк. Фирмата й Феста Холдинг притежава първокласни хотели в София и по Черноморието. Тя също така продава луксозно вино и друг алкохол. Смята се, че Славова е най-богатата жена в България. Въпреки, че в момента се счита, че Славова е преуспяла благодарение на своите лични качества, Ершов и Събев са най-вероятните източници на финансовата й стабилност и растеж през годините.”

Към това може да се добави, че “генералите” са от Държавна сигурност, както разкрива в детайли иследователят на комунистическите архиви Христо Христов. Той я нарича още “банката на първаците” – тъй като е обединила ключови кадрови офицери от бившето Първо главно управление на ДС (ПГУ, разузнаването).

В по-ново време документи на американското финансово разузнаване FINCEN сочат, че в банката е поддържана сметка на офшорна фирма и през нея са вървели преводи, през които са изпирани руски пари от схемата “Магнитски”. За преводите на пари от Венецуела вече стана дума.

Особено скандален бе случаят с кражбата на парите от сметката на убития Борислав Манджуков и последвалото дело. Искът на майката на убития беше уважен от СГС на първа инстанция, но в Софийски апелативен съд от нейно име се явява адвокат Чанков, за да направи отказ от иска. След като случаят придобива публичност в материал на Е-Вестник, издателят Иван Бакалов беше засипан със съдебни дела и получи заплахи от същия този Чанков, свързан с Мартин Божанов – Нотариуса.

Връзките на убития Божанов с банката са добре документирани. Фирмата му “Бърд Консълтинг” има договори за правно обслужване с Инвестбанк. В справка на ГДБОП за дейността на Нотариуса, публикувана от Антикорупционния фонд се твърди, че Петя Славова е платила на Нотариуса 1 милион в кеш, в сак, за да уреди проблемното дело на Манджукова срещу Инвестбанк.

Обръща ли играта поправката на Закона за податели на сигнали?

Топката сега е в БНБ и Прокуратурата, които се правят, че не виждат “трупа” в трезора на Инвестбанк. Факт е, че всички твърдения на подателя на сигнала Огнян Ганев са проверими и трябва да бъдат проверени подробно. Гаранция за неговата добросъвестност е редът, по който е подаден сигнала, а именно по Закона за защита на лицата, податели на сигнали.

Последните промени в закона бяха приети миналата седмица като задължително условие от Европа, за да получим милиардите от Плана за възстановяване и устойчивост. С тях се увеличава защитата за сигнализиращите и отпада изискването докладваните в сигналите събития да са се случили след 2021 г. Така отпада формалният повод изтъкнат от БНБ, за да откаже да разгледа сигнала на Огнян Ганев. Централната банка трябва да се произнесе и вече няма как да шиканира.

Потенциални свидетели не липсват, като сред тях е и самият бивш акционер Адил Саид Ахмед Ал Шанфари. Според отчетите на Феста холдинг АД в Търговския регистър той е получил едва 978 хил. лв. за акциите си, в които е “вложил” 109 милиона лв. На практика не е получил нищо, както твърди самият той.

Все по-отчетлива става хипотезата, че Ал Шанфари е бил в ролята на сламено лице, а движението на паричните потоци и трансформацията на ДЦК са осъществени от адв. Цветан Цанев, за което е получил изключително щедро възнаграждение, намирисващо на източване на банката и пране на пари. Остава въпросът “кому е изгодно”, а отговорът е все по-очевиден – целият този механизъм по увеличението на капитала на банката с пари на вложителите и последващото пране на пари в особено големи размери е в изгода на основният акционер и действителен собственик на Инвестбанк АД – Петя Иванова Баракова-Славова.

Приложение 1: Придобиване на ДЦК

– През 2011 г.: 3 000 000 EUR XS 0145624432 (BULGARIA), 3 000 000 USD XS0145623624 (BULGARIA), 3 000 000 EUR FR0000570921 (FRANCE), 3 000 000 EUR NL0000102077 (NEDERLAND) и 3 000 000 EUR DE0001135044 (GERMANY), 24 000 000 EUR XS0145624432 (BULGARIA) обща стойност 88 000 000 лева.

  • през ноември 2012 година 32 000 000 EUR DE0001135499 (GERMANY) за 63 500 000 лева
  • през януари 2013 година 6 000 000 EUR DE0001135499 (GERMANY) за 11 800 000 лева
  • през март 2013 година 10 000 000 EUR DE0001137412 (GERMANY) и 10 000 000 EUR NL0010364139 (NEDERLAND) общо за 39 000 000 лева
  • през април 2013 година 6 000 000 EUR FR0011452721 (FRANCE), 4 000 000 EUR NL0010364139 (NEDERLAND) и 4 000 000 EUR DE0001137412 (GERMANY) общо за 27 300 000 лева
  • през май 2013 година 6 000 000 EUR DE0001137412 (GERMANY) за 11 800 000 лева
  • през януари 2014 година 10 000 000 EUR DE0001137420 (GERMANY) за 19 500 000 лева
  • през март 2014 година 8 000 000 USD XS0145623624 (BULGARIA), 3 000 000 EUR DE0001135499 (GERMANY) и 13 000 000 EUR DE0001137446 (GERMANY) общо за 47 800 000 лева.

Приложение 2: Фиктивни замени на ДЦК

През месец октомври 2014 год. 3 000 000 EUR NL0000102077 (NEDERLAND) и 3 000 000 EUR DE0001135044 (GERMANY) и 41 000 000 EUR DE0001135499 (GERMANY) фиктивно се продават, като се заменят чрез фиктивни покупки на 12 855 000 EUR NL0010364139 (NEDERLAND), 6 500 000 EUR DE0001137461 (GERMANY), 13 394 000 EUR DE0001137479 (GERMANY), 11 000 000 EUR FR0011857218 (FRANCE), 4 000 000 EUR DE0001141638 (GERMANY), 9 000 000 EUR NL0010661930 (NEDERLAND), 15 500 000 USD US912828F544 (USA)

През месец декември 2014 година 20 000 000 EUR DE0001137412 (GERMANY) фиктивно се продават, като се заменят чрез фиктивни покупки на 20 419 000 EUR DE0001141703 (GERMANY)

Впоследствие след елиминирането на проблема с големите лихвени плащания, за да няма чести промени в портфейла от чуждестранни ДЦК, фиктивните сделки по замяната им се извършваше само по необходимост в месеца предхождащ падежа или в месеца на падежа на съответната емисия ДЦК и така:

  • През месец юни 2015 година 10 000 000 EUR DE0001137420 (GERMANY) фиктивно се продават, като се заменят чрез фиктивни покупки на 10 000 000 EUR DE0001141711 (GERMANY)
  • През месец ноември 2015 година 6 000 000 EUR FR0011452721 (FRANCE) фиктивно се продават, като се заменят чрез фиктивни покупки на 5 977 000 EUR FR0012634558 (FRANCE)
  • През месец декември 2015 година 8 000 000 EUR DE0001137446 (GERMANY) фиктивно се продават, като се заменят чрез фиктивни покупки на 8 000 000 EUR FR0012557957 (FRANCE)
  • През месец април 2016 година 26 855 000 EUR NL0010364139 (NEDERLAND) фиктивно се продават, като се заменят чрез фиктивни покупки на 14 7111 000 EUR IT0005139099 (ITALY) 12 000 000 и 12 000 000 EUR ES00000128A0 (SPAIN)
  • През месец юни 2016 година 20 419 000 EUR DE0001141703 (GERMANY) и 6 500 000 EUR DE0001137461 (GERMANY) фиктивно се продават, като се заменят чрез фиктивни покупки на 6 423 000 EUR ES00000128B8 (SPAIN) и 20 937 000 EUR IT0005175598 (ITALY)
  • През месец септември 2016 година 13 394 000 EUR DE0001137479 (GERMANY) фиктивно се продават, като се заменят чрез фиктивни покупки на 13 301 000 EUR IT0005175598 (ITALY)
  • През месец ноември 2016 година 11 000 000 EUR FR0011857218 (FRANCE) фиктивно се продават, като се заменят чрез фиктивни покупки на 10 876 000 EUR ES00000128B8 (SPAIN)
  • През месец април 2017 година 4 000 000 EUR DE0001141638 (GERMANY) и 9 000 000 EUR NL0010661930 (NEDERLAND) фиктивно се продават, като се заменят чрез фиктивни покупки на 13 096 000 EUR FR0013219177 (FRANCE)

През месец октомври 2017 година е взето решение да се заменят всички чуждестранни ДЦК с възможно най-дългосрочни такива, поради влизането в сила на разпоредбите на MIFID II от 03.01.2018 г, при което фиктивните замени ще станат почти невъзможни, поради изискванията за публикуване и докладване на всяка сделка, чийто параметри изпращат и се следят от Европейския орган за ценни книжа и пазари (ESMA):

  • През месец октомври 2017 година 15 500 000 USD US912828F544 (USA) фиктивно се продават, като се заменят чрез фиктивни покупки на 15 600 000 USD US912828X73 (USA)
  • През месец ноември 2017 година 3 000 000 EUR FR0000570921 (FRANCE), 10 000 000 EUR DE0001141711 (GERMANY), 5 977 000 EUR FR0012634558 (FRANCE), 8 000 000 EUR FR0012557957 (FRANCE), 14 711 000 EUR IT0005139099 (ITALY) 12 000 000, 12 000 000 EUR ES00000128A0 (SPAIN), 17 299 000 EUR ES00000128B8 (SPAIN) и 13 096 000 EUR FR0013219177 (FRANCE) фиктивно се продават, като се заменят чрез фиктивни покупки на 3 527 000 EUR FR00013283686 (FRANCE), 10 741 000 EUR ES00000126B2 (SPAIN), 14 136 000 EUR IT0005246340 (ITALY), 13 752 000 EUR FR0012517027 (FRANCE), 9 445 000 EUR DE0001102366 (GERMANY), 17 815 000 EUR ES0000012A89 (SPAIN) и 13 104 000 EUR FR0013286192 (FRANCE).

Приложение 3: Въпроси и отговори от Инвестбанк

Въпроси:

– Как ще коментирате информацията, че с пари на вложителите на Инвестбанк през 2011 г. са били закупени ДЦК, използвани за вдигане на капитала на банката през 2012 г, като впоследствие тези ДЦК и нови такива закупени от банката са обект на фиктивни сделки?

– Извършвани ли са транзакции с въпросните ДКЦ към сметка на Petro Alliance AG, в LLB, Liechtenstein, кога и в какви обеми?

– Извършвани ли са трансфери на ДЦК към сметка на г-н Цветан Петров Цанев – CH3808827821011303978 в HINDUJA BANK, кога и в какви обеми?

– Каква е общата стойност на сделката по прехвърлянето на Феста Холдинг АД от г-н Адил Саид Ахмед Ал Шанфари на 43 627 167 броя обикновени акции от капитала на Инвестбанк АД, като се има предвид, че официално г-н Адил Саид Ахмед Ал Шанфари е инвестирал в Инвестбанк АД 109 210 000, 56 лева (50 000 000,40 + 20 000 000,16 + 39 210 000) като акционер?

– Налична е информация, подкрепена с документи, че г-н Адил Саид Ахмед Ал Шанфари не е инвестирал от свое име цялата сума в акции от капитала на Инвестбанк, а е оперирал с пари на адв. Цветан Цанев. С други думи в банката е имало скрит акционер. Какъв е Вашият коментар?

– Г-н Адил Саид Ахмед Ал Шанфари оспорва прехвърлянето на акциите му към Феста Холдинг АД като незаконно и измамно. Какъв е Вашият коментар?

– Какво става към днешна дата с парите по адвокатската сметка на г-н Цветан Цанев, върху които имаше запор от ДАНС и от съда, заради съмнения за пране на пари от режима на Николас Мадуро? Налични ли са по сметките и в какъв обем?

Отговори:

Бихме искали да Ви уверим, че „Инвестбанк“ АД стриктно спазва всички закони, наредби и регулации, приложими към банковата система на Република България. Ние уважаваме независимата българска журналистика и винаги сме съдействали при провеждане на проверки и разследвания.

Бихме желали да уточним, че съгласно чл. 62 от Закона за кредитните институции и чл. 90 от Закона за пазарите на финансови инструменти, кредитните институции нямат право да разкриват информация относно движения и наличности по банкови сметки, сметки за финансови инструменти или парични средства на клиенти. Поради това сме възпрепятствани да предоставим конкретна информация, свързана с транзакции с ценни книжа или парични средства.

Всички увеличения на капитала на „Инвестбанк“ АД са извършвани при стриктно спазване на действащото законодателство и приложимите процедури и са преминали през необходимите одобрения от съответните надзорни органи. При всяка процедура за увеличение на капитала са представяни документи за произхода на средствата на инвеститорите.

Управлението на средствата на вложителите (включително кредитиране, сделки с ценни книжа и други операции) се осъществява в съответствие с предоставения лиценз на Банката, приложимото българско законодателство и в защита на интересите на клиентите.

Бихме искали също така да подчертаем, че към настоящия момент г-н Шанфари не е акционер в „Инвестбанк“ АД, а адвокат Цанев никога не е бил акционер в Банката.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *