Skip to content

Ето колко гласа спечели Пеевски след априлския лов на кметове

През април ДПС-Ново начало (ДПС-НН) на Делян Пеевски проведе необичайна офанзива по привличане на кметове. Тя беше под лозунг за подкрепа на някаква неогласена стратегия, озаглавена “Ново начало за развитие на регионите”, и бе илюстрирана с еднотипни снимки на кметовете с Пеевски.

Усилията, разбира се, бяха насочени към общини, управлявани от хора, които досега бяха останали верни на Ахмед Доган след разкола в Движението за права и свободи (ДПС), настъпил през лятото на 2024 г. А целта е ясна – Пеевски демонстрира сила, за да привлече още гласове от т.нар. турски (а и не само) райони за сметка на Доган и да занули фракцията на почетния председател на ДПС.

Какво обаче показва равносметката към момента?

ДПС-Ново начало е успяло да „открадне“ общо 12 кмета – 11 общински и един селски. Повечето от тях бяха издигнати от ДПС на последните местни избори през 2023 г., като след разделението в партията бяха останали във фракцията на Доган.

Справката сочи, че в общия случай новопривлечените кметове са проверявани, разследвани или подсъдими за нарушения или престъпления, което повдига въпроса за вероятен натиск върху тях да сменят партийния си господар.

Така, например, след „трансфера“ на кметове в Разградско от ДПС-Доган реагираха така: „Съжаляваме за житейските и професионални неудачи на колегите, които по този начин са дали повод да попаднат под зависимостта на поръчковите действия на институциите под диктата на Делян Пеевски. Това по никакъв начин не засяга ясно декларираната подкрепа на 18 хил. души, гласували на последните парламентарни избори за ДПС с почетен председател д-р Ахмед Доган.“

Удар в Разград и Силистра

Разград е особено силна болка за ДПС-Доган, тъй като там тя получи близо 42% на последните парламентарни избори и бе първа сила. Докато ДПС-Ново начало на Пеевски взе под 7%.

Характерно за избирателите в „турските“ райони е, че гласуват според повелята на местния „феодал“ или „деребей“, както се обиждат помежду си представителите на двете ДПС-та. И това обикновено е кметът или друго лице – най-често местен бизнесмен, стоящ зад или около него.

При офанзивата си през април фракцията на Пеевски успя да привлече общо четирима кметове от Разградско – на Исперих, Кубрат, Завет и Лозница. За тях на последните местни избори през 2023 г. са гласували общо над 16 хиляди избиратели. Това би означавало, че ДПС-Ново начало е успяло да „открадне“ почти всички гласоподаватели на ДПС-Доган.

Другият по-сериозен удар през април бе нанесен в Силистренско. Това бе другата област, в която ДПС-Доган бе първа сила на последните парламентарни избори през октомври 2024 г. Там тя спечели 11 245 гласа, които се равняваха на почти 28%.

Миналия месец трима кметове от региона преминаха към ДПС-Ново начало. Единият от тях дори бе градоначалникът на областния център – Силистра, Александър Сабанов. Тънкият момент е, че самият той досега не бе кмет на ДПС, а бе издигнат като независим, но бе подкрепен основно от националистически формации (самият Сабанов бе депутат от „Обединени патриоти“ в периода 2017 – 2021 г.).

В Общински съвет-Силистра ДПС има двама представители, които са били избрани с 1081 гласа. Това може да се смятат като евентуални нови гласове за ДПС-Ново начало. Кметът Сабанов е бил избран с близо 9 хиляди гласа след балотаж, но би било твърде фриволно да се смята, че те ще отидат „автоматично“ към Пеевски на следващите парламентарни избори.

Не така стоят нещата обаче с други два общински кмета в Силистренско – тези на Главиница и Ситово. На последните местни избори те бяха издигнати от ДПС и са сред новотрансферираните към „Новото начало“ на Пеевски. Общо за тях са гласували 5634 граждани, които бихме могли да прехвърлим към ДПС-НН.

През април Делян Пеевски успя да привлече и още един знаков кмет на ДПС – този на Борино (област Смолян). През 2023 г. той е получил 1638 гласа.

Поне още два мандата за Пеевски за сметка на Доган

Условно казано, с гореизброените осем кмета ДПС-НН може да разчита на трансфер от близо 25 хиляди гласа за сметка на ДПС-Доган на следващите парламентарни избори, ако приемем, че съответните избиратели се подчинят на феодалното правило.

Това се равнява на около 2,5 депутатски мандата. Припомняме, че в момента ДПС-Пеевски има 29 народни представители, а ДПС-Доган – 19. Реалистично е все пак част от гласоподавателите да продължат да подкрепят фракцията на Ахмед Доган, така че печалбата от априлската офанзива на „Новото начало“ вероятно се равнява на около два парламентарни мандата.

Лов на кметове и от други партии

Любопитно е, че Делян Пеевски успя да привлече и още четири кмета от други политически сили. Те обаче няма да му донесат съществен брой гласове. Става въпрос за три малки общини и едно селско кметство – в Кюстендилско и Старозагорско.

Сред тях на първо място е Елза Величкова, която е станала кметица на община Бобов дол с 2354 гласа. Тя е била издигната от местна коалиция на БСП, ИТН и други малки партии.

Следва кметът на община Бобошево – Стефан Тачев. За него на първия тур през 2023 г. са гласували само 356 човека. На балотажа е привлякъл гласове от други партии и е спечелил с 814 гласа, на които ДПС-НН едва ли реално може да разчита.

При Пеевски отиде и кметицата на село Слатино Екатерина Андонова. Тя е била издигната от БСП и е била избрана със 172 гласа.

Кметът на старозагорската община Гурково Кънчо Папазов също премина към „Новото начало“. Той е бил издигнат като независим и е спечелил с 1316 гласа. Колко от тях биха припознали Пеевски на следващите избори, е трудно да се прогнозира. Но в Гурково през 2023 г. ДПС е имало друг кандидат за кмет и той е получил само 33 гласа.

Така сметката показва, че от четиримата не-ДПС кметове в Кюстендилско и Старозагорско Пеевски едва ли може да разчита и на половин депутатски мандат за парламентарните избори.

Секване на „трансферите“

Прави впечатление и че през новия месец трансфера на кметове към „Новото начало“ секна. Поне засега. Това обаче може да е само измамно.

ДПС-НН работи и по прилапването на партийни структури на ДПС-Доган по места, както и по създаването на нови. Неофициално се коментира, че реално вече са загубени поне 30-40 хиляди гласа в посока Пеевски.

Освен това, санкционираният за корупция – но само от други държави – политик демонстрира сила по места и през общинските съвети. Правят се опити за разбиване на мнозинства и за преформатирането им в полза на ДПС-НН, което е още един лост за засилване на „феодалното“ влияние.

Делян Пеевски вече е и ключов елемент за оцеляването на правителството на Росен Желязков, след като ДПС-Доган свали подкрепата си от него. Това дава допълнителни лостове за натиск по места за сметка на фракцията на Доган, в която освен това е осезаема липсата на лидерство (почетният председател на практика отказва – а може би и не е в състояние – да се занимава с партията си).

Така ако тенденцията продължи, до месеци ДПС-Доган може да бъде фактически занулена като електорална сила и да падне под бариерата за влизане в парламента. Което и може да е причина Пеевски да предизвика нови предсрочни избори, слагайки край на кабинета „Желязков“.

Лъчезар Лисицов

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *