Издигнатият от БСП-ОЛ Росен Карадимов е новият председател на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Това е един от най-важните държавни регулаторни органи, който определя честното съревнование в българската икономика и защитата на потребителите от монополи и картел. Той спечели поста благодарение на подкрепата на 121 депутати от управляващото мнозинство на ГЕРБ-СДС, ИТН, БСП и подкрепящата ги ДПС-НН.
За негов заместник в комисията същото мнозинство избра бившия депутат от ГЕРБ-СДС Радомир Чолаков. Членове на органа станаха Мирослава Христова (директор на правната дирекция на енергийното министерство), Валерия Герова (главен секретар на агенцията по околната среда) и Емилия Колева от ГЕРБ-СДС, Димитър Данаилов от ИТН (адвокат и понастоящем общински съветник в София) и Жельо Бойчев от БСП (бивш столичен общинар и депутат).
Росен Карадимов е завършил право в СУ, където по-късно става и преподавател. Известен е с факта, че в навечерието на падането на комунистическия режим е първи секретар на Димитровския комунистически младежки съюз (ДКМС). След това, когато ДКМС се саморазпуска, оглавява неговия организационен наследник – Българска демократична младеж.
Карадимов е депутат от БСП във Великото народно събрание, което приема действащата Конституция, а след това и 37-ото Народно събрание, когато управлява кабинетът „Виденов“. След това напуска соцпартията и се присъединява към формацията „Българска евролевица“ на Александър Томов, а след това преминава към „Политическо движение Социалдемократи“. При управлението на тройната коалиция става съветник на премиера Сергей Станишев в правителството с мандат на БСП.
През последните години името му изплува отново в общественото пространство, когато през 2022 г. влезе като член в надзорния съвет на Българската банка за развитие (ББР), а скоро след това става и председател на съвета. Назначава го тогавашният министър на иновациите и растежа Александър Пулев в служебното правителство, назначено от президента Румен Радев.
От представената биография тогава става ясно, че е бил правен консултант и процесуален представител на ББР. Като шеф на надзора Карадимов защитаваше тезата, че банката трябва да подпомага големи проекти, а не само такива на малки и средни фирми, иначе това би било „да имаш оръдие, а да го използваш за лов на пъдпъдъци“, както се изразяваше.
А през 2024 г. Карадимов заема поста точно на министър на растежа в следващ служебен кабинет – на кадъра на ГЕРБ Димитър Главчев. Като министър на иновациите той беше и принципал на ББР. А премиерът Главчев дори го определи да координира организацията на парламентарните избори през октомври 2024 г.
Карадимов остава министър до януари 2025 г., а през февруари е открита процедурата по избор на членове на КЗК, в която БСП-ОЛ го издигна за председател на комисията. Номинацията беше посрещната с обвинения от опозицията в лицето на ПП-ДБ, че Карадимов ще представлява интересите на лидера на ДПС-НН Делян Пеевски. От „Позитано“ 20 отвърнаха, че той е оглавявал надзора на ББР по времето, когато премиер е излъченият от ПП-ДБ Николай Денков.
Тогава водачът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов поиска обяснения от БСП-ОЛ защо предлага Карадимов. И обеща, че формацията му няма да подкрепи кандидатурата, ако зад Карадимов застане Пеевски. Интересното беше, че самият лидер на ДПС-НН заяви, че ако предлагаше членове на регулатори, нямаше да издигне Карадимов.
За зам.-председател на КЗК беше избран Радомир Чолаков. Той е юрист и публично познат като политик от ГЕРБ, която го направи депутат в пет парламента – от 45-ото до 49-ото Народно събрание. В последното оглавява комисията, която изработи промените в Конституцията, одобрени от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. Конституционният съд отмени тези поправки, които засягаха правосъдната реформа, а в момента води и дело по искане за отмяна и на други промени, отнасящи се до служебното правителство.
Впоследствие Чолаков изпадна в немилост, вероятно именно заради въпросните промени – лично лидерът на герберите Бойко Борисов е заявявал, че е изгонил Чолаков по искане на бившия съпредседател на ПП-ДБ Христо Иванов. А самият Чолаков твърдеше в интервю пред БНР, че Борисов му е казал да следва Иванов по отношение на промените в Конституцията, нарече свършеното от сглобката „привидност на реформа“. Сега ГЕРБ-СДС го компенсира с високата позиция в КЗК.
Иначе интересен детайл в биографията на Чолаков е, че между 1995 г. и 2001 г. работи в БНТ – последователно като юрисконсулт, главен секретар и изпълнителен директор на обществената телевизия. Заема длъжности във „Вестникарска група България“, „Медиа Холдинг“, „Книгоиздателска къща Труд“ и Съюза на издателите в България. Работил е и като изпълнителен директор на „Каолин“.
Жельо Бойчев, избран за член на КЗК по предложение на БСП-ОЛ, е стар кадър на „Позитано“ 20. Той е икономист по образование, завършил в УНСС. В продължение на десет години – от 2003 г. до 2013 г., е общински съветник в София от БСП. Последните две години влиза в надзора на столичната общинска агенция за приватизация. През 2014 г. става депутат от БСП и остава такъв до 2021 г. Той е сред противниците на бившия лидер на БСП Корнелия Нинова, но след отстраняването й от партията се завърна в ръководството – от февруари т.г. е член на Националния съвет на БСП.