Отвориха офертите за същата поръчка като от случая „Коцев“, залегнала в основата на делото срещу варненския кмет и общинските съветници от ПП Йордан Кетелиев и Николай Стефанов. Абсолютно същата поръчка като тази от 2024 г., за която сигнализира бизнесдамата Пламенка Димитрова, е била обявена на 16 юни – преди около месец, а офертите са били отворени днес, 18 юли. Единствените две фирми, които са подали ценови предложения, са „ЗАЛИВА 47-СП“ АД на Пламенка Димитрова и „КОРЕКТ ГРУП КЕТЪРИНГ“ ООД. Във втората съсобственик е бизнесменът Ивайло Маринов, който също беше задържан, но вчера бе освободен от ареста.

Поръчката сега, която може да бъде видяна в регистъра на обществените поръчки, е възложена от Община Варна и изпълнението ѝ е за срок от 3 години. Тя е с около три пъти по-висока прогнозна цена от онези 1,5 млн. лв. от 2024 г. Прогнозната ѝ цена е 4 739 041 лева без ДДС. Само че поръчката от 2024 г. завършва с договор за една година – от 2 януари 2025 г. до 2 януари 2026 г.

Крайният срок за подаване на оферти сега е бил 17 юли. Днес, 18 юли, ценовите предложения са отворени и става ясно, че участниците са „ЗАЛИВА 47-СП“ АД и „КОРЕКТ ГРУП КЕТЪРИНГ“ ООД. В портала за обществени поръчки обаче няма публикувана информация коя фирма каква цена предлага.

Обществената поръчка е за „Приготвяне и доставка на готова храна, ежедневно за нуждите на социалните услуги за деца и пълнолетни лица към Община Варна, включително и доставка на готова храна за деца и пълнолетни лица, нуждаещи се от специфичен режим на хранене“. Именно за същата поръчка говореше Пламенка Димитрова, когато обяви, че била подложена на натиск от Благомир Коцев – нещо, което той и адвокатите му отричат.

През 2024 г. Димитрова кандидатства по поръчка със същото възложение, но не успява да я спечели, а договорът е възложен на „Корект груп кетъринг“. Тя обжалва пред Комисията за защита на конкуренцията и пред съда, но резултатът не се променя.

Впоследствие стана ясно, че Коцев и общинските съветници от Варна са обвинени в това, че през м. август 2024 г. в съучастие като извършители поискали сума, равняваща се на 15% без ДДС от 1 523 446 лв., представляваща стойността на обществена поръчка, в замяна на влияние при вземането на решение от длъжностно лице, във връзка със службата му. Бяха обвинени и в участие в организирана престъпна група, действала на територията на гр. Варна от м. юли 2024 г. до 19.11.2024 г., с цел съгласувано да извършват престъпления по служба, подкупи и изпиране на пари, като групата е създадена с користна цел и в нея участват длъжностни лица (само по това обвинение бе привлечен и Ивайло Маринов).

В крайна сметка две съдебни инстанции решиха да оставят Коцев, Кетелиев и Стефанов в ареста за постоянно.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *