И двата проекта са „портали“ за руския газ към Европа
Още стъписващи числа излизат за газовия договор с турската „БОТАШ“, който според някои и много изгоден за България, а други го наричат „кражбата на века“.
Дотук „Булгаргаз“ е платил 600 млн. лева на турския си контрагент, а на практика се е възползвал от капацитет на стойност едва 40 млн. лева, каза министърът на енергетиката Жечо Станков в интервю за бТВ. При това въпросните 600 млн. лева са само изплатените задължения, а отделно „Булгаргаз“ е натрупал и трупа нови, които не може да обслужва – всеки ден получава фактури от „БОТАШ“. Каква е сумата на фактурираните дотук, но неплатените задължения, министърът не сподели. Само отбеляза, че „в определен период „Булгаргаз“ е спрял да извършва плащания поради липса на средства, което е довело до натрупване на задължения“.
Щетите за България и в частност за държавното предприятие от тази „много изгодна сделка“ се трупат основно по две линии. В интервюто си Жечо Станков припомни кои са те: първо, договорени са огромни, ненужно големи количества природен газ, които България да внася през Турция, второ, услугите на „БОТАШ“ за доставянето на газ са прекалено скъпи. Оттук произтича третата щета – няма значение какви количества усвоява „Булгаргаз“ по договора, длъжен е да плаща за пълния капацитет.
Министърът посочи, че около 2 млрд. куб. метра от годишния капацитет, резервиран по договора с „Боташ“, остават неизползвани. И обясни защо: Цялото годишно потребление на природен газ в България е около (и дори под
3 млрд. куб. метра. 1 млрд. от тях са осигурени по дългосрочния договор с Азербайджан по много изгодни за България цени. Освен това страната ни разполага с допълнителен резервиран капацитет от над 1 млрд. куб. метра чрез терминала за втечнен природен газ в Александруполис и газовата връзка с Гърция.
„Излишният“ газ, който бихме могли да доставяме през турската газова инфраструктура, се оказва непродаваем. Станков обясни защо – таксите, които са договорени за услугите на „БОТАШ“, са прекалено високи – около 10 долара за мегаватчас, което е почти три пъти над обичайната тарифа.
И така, българската страна трупа задължения за значителни обеми природен газ, които не може да реализира, а трябва да плаща. При това задълженията растат и ще растат заради обичайната индексация заради инфлацията. Така преди Нова година сумата е била около 1 млн. лева дневно, от началото на годината „Булгаргаз“ вече дължи по 1.05 млн. лв. на ден, догодина плащанията да достигнат 1,1 млн. лева, а през 2027 г. – 1,2 млн. лева на ден. Енергийният министър обобщи – ще платим 6 млрд. лв. „репарации“ за 13 години по тази сделка.
След като разкритикува договора с „БОТАШ“ – сключен от служебното правителство на Гълъб Донев с личната протекция на предидента Румен Радев, министър Станков, който е политик от ГЕРБ, даде като обратен, положителен пример „Балкански поток“ – продължението на газопровода „Турски поток“ на българска територия, изградено при кабинета „Борисов“.
Това е проект, в който са инвестирани 2,6 млрд. лева, а експлоатацията му ще донесе на България около 20 млрд. лева, обяви Жечо Станков. И даде още числа: Към днешна дата, 5 години след началото на проекта, приходите възлизат на 1.9 млрд. лева. До края на дългосрочните договори за използване на капацитета предстои да бъдат заплатени още 9,8 млрд. лева, а до края на експлоатационния срок на тръбата – допълнителни 9,9 млрд. лева. „20 милиарда лева ще влязат по сметките на българските дружества“, обобщи гордо министърът на ГЕРБ.