Обсъжда се вариант да може да се паркира безплатно в зоните за платено паркиране и да се шофира в бус лентите при ситуации като тази със стачката на наземния градски транспорт в София, каза кметът на столицата Васил Терзиев по БНТ.
Когато говорим за транспорта, трябва да се говори и за инфраструктурата в града, тъй като тя има отношение към условията на труд, допълни той.
„Това, което искат синдикатите е 400 лв. увеличение нетно към стартовата заплата, 500 лева догодина и 600 лева по-догодина, 1500 лева нетно. Това, облечено в цифри означава 50-60 милиона лева тази година, 60-70 милиона догодина и около 100 милиона по-догодина. Всяка година увеличение, сумарно това са 400 милиона. 400 милиона са 800 автобуса“, изчисли кметът. За да се постигне това, което искат синдикатите, от 2027 г. София трябва да плаща 200 милиона лева допълнително всяка година само за увеличението на заплатите, обясни Терзиев.
Как ще правим пътища, как ще инвестираме в подвижен състав? Когато има недостиг на водачи в автотранспорта, да се намери механизъм, по който средствата, които успяваме да заделим, които не са ограничени и идват на цената на нещо друго да не се направи.“
В бюджета за тази година за транспорт са заложени 312 милиона лева, които отиват за заплати. И искането е да бъдат добавени още 200 милиона през 2027 г. Въпросът е откъде. Исканията, за да бъдат покрити, трябва да бъдат вдигнати данъци, което не смятам, че е най-правилно, посочи столичният кмет.
„Аз се боря затова да бъде решен проблемът със заплащането на шофьорите и на хората, които работят в сервизите, за да може да се нормализира работата и да няма хора, които имат 80-90 часа извънреден труд – това не е нормално. Но за да се реши ние трябва да увеличим броя на хората, които липсват в системата на столичния автотранспорт“, допълни Васил Терзиев.