Четвъртък ще е учебен ден, промени може да има в петък

Мащабният протест на транспортните синдикати, който от рано сутринта остави София изцяло без наземен градски транспорт в София в сряда, ще продължи и в четвъртък. За разлика от днешния ден обаче утрешният няма да е неучебен.

В сряда се движиха само метрото, както и автобусите по линиите, обслужвани от частния превозвач „МТК Гроуп“. Спрени бяха почти всички автобусни линии, всички тролеи и трамваите. Очаква се същото да е положението и в четвъртък.

Първоначално сигналите дали стачката ще продължи и в четвъртък бяха разнопосочни. След като обаче кметът Васил Терзиев предложи среща и компромисен вариант за увеличение на парите на част от работещите в сектора, от синдикатите обявиха, че не са съгласни и блокада ще има и в четвъртък. От съобщение на общината пък се разбира, че не е изключено почти целият транспорт в София да не работи и в петък.

Към момента е ясно е, че денят ще е учебен, а метрото ще се движи. От общината призоваха директорите за толерантност към закъснения на учители и ученици, ако блокадата продължи в четвъртък. Ако автобусите, тролеите и трамваите останат в депата и в петък, местната власт ще обсъди с Министерството на образованието и науката (МОН) денят да е неучебен, но присъствен.

Според Александър Шопов от Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ, цитиран от БТА, протестът от сряда продължава в същия вид и през нощта, както и в четвъртък. Пред БНР Иван Кирилов от транспортния сидникат към „Подкрепа“ каза, че утре транспортът ще е се движи, а синдикатите ще се разберат кога да има нова ефективна стачка. Кирилов е и общински светник от БСП в София. По-късно пак пред БНР той каза, че блокадата остава, защото хората не били съгласни с компромисната оферта на кмета, която чуха единствено през телевизионния екран.

Протест на градския транспорт в София. Сн. БГНЕС
Сн. БГНЕС

От общината пък уточниха, че заявление за протест за четвъртък няма, а синдикалните лидери са поканени на среща, за да се обсъди компромисната оферта.

Без краен час

Първоначално блокадата трябваше да продължи до 12 часа, но малко след този час от синдикатите съобщиха, че протестът продължава. Първоначално беше удължен до 13 часа, после с още един час – до 14 часа. След този час от синдикатите обявиха, че продължават протеста, без да посочват краен час. Условието за вдигането на блокадата е среща с институциите – Министерството на финансите и Столична община в лицето на кмета.

„Протестът ще продължи, докато не се проведе среща между протестиращите и отговорните институции в лицето на Министерството на финансите и Столична община“, съобщи вицепрезидентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) Тодор Капитанов пред събралите се протестиращи пред трамвайното депо в кв. „Банишора“ още след 12 часа. Такава среща в сряда така и не се състоя.

Според него след изтичането на крайния час на протеста, разрешен от общината, недоволните хора преминават в гражданско неподчинение.

Протест на служители на градския транспорт в София. Сн. БГНЕС
Сн. БГНЕС

Работещите в градския транспорт искат сериозно увеличение на заплатите за всички окоо 7000 заети в четирите общински транспортни дружества. Настояването е то да е с 400 лева за тази година, с 500 лева през следващата и с 600 лева през 2027 г. Протестът се организира от синдикалните организации на Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ и Федерацията на транспортните работници към КТ „Подкрепа“. От общината твърдят, че могат да осигурят увеличение със средно по около 100 лева, за което са предвидени допълнителни 15 млн. лева в бюджета за тази година. За по-драстичен ръст била нужна подкрепа от държавата.

Повече от 13 часа след началото на протеста от телевизионния екран Васил Терзиев предложи схема за вдигане на заплатите само за водачите в две от общинските транспортни дружества с 400 лева и покани синдикатите на среща за обсъждане на офертата в четвъртък.

МФ: Общината да осигури парите

В сряда министърът на финансите Теменужка Петкова (ГЕРБ) повтори позицията на Министерството на финансите по темата. А тя е, че Столичната община отговаря за заплатите в търговските дружества. Държавата отпуска субсидии за компенсиране на по-евтини пътувания на някои групи като ученици и пенсионери. Средствата за тази година били 522 млн. лева за всички общини в страната. От тях 106 млн. лева били предвидени за Столичната община. От години обаче общината получава средствата със закъснение.

Според Теменужка Петкова общината можела да финансира транспорта с преструктуриране на преходния остатък от бюджета от миналата година, който бил 638 млн. лева.

По-късно от Министерството на финансите уточниха, че „наличността по сметки на Столична община към 31.03.2025 г. е в размер на 637,6 млн. лв., формирана и за сметка на преходния остатък на Столична община към 31.12.2024 г. в размер на 283,6 млн. лева, респективно тези средства биха могли да бъдат  източник за финансиране на плащания“.

Протестът на работещите в транспорта се подкрепя от общинските съветници на ГЕРБ в София. Освен това той беше определен като „справедлив“ от лидера им Бойко Борисов. „Софиянци трябва да си страдат промяната. Софиянци трябва да си страдат спасителите. И явно българинът винаги научава по трудния начин урока си“, коментира още Борисов, който в навечерието на местните избори през 2023 г. обяви, че ГЕРБ трябва да загуби София, за да я спечели отново.

Заради решението си да обяви неучебен ден в София в деня на транспортната блокада кметът Васил Терзиев беше критикуван и от министъра на образованието Красимир Вълчев (ГЕРБ). Той обяви, че внася законови промени, с които кметовете да не могат еднолично да затварят училищата.

Общинските съветници от групата на БСП също подкрепиха протеста и обявиха, че искат общинският съвет да разгледа и икономическата рамка на транспорта, за да се осигурят пари за заплати. Това всъщност са параметрите, по които транспортните дружества получават средства от Центъра за градска мобилност за работата си като публични превозвачи.

От „Спаси София“, които иначе са много активни по темата с транспорта, разпространиха позиция следобед. В нея те определиха исканията на синдикатите за „повсеместно увеличение на заплатите с 1500 лв за следващите 3 години“ като „екстремни и неизпълними“. „Затова транспортната блокада днес е извиване на ръцете на столичани. През последните 5 години заплатите в сектора се увеличиха драстично и това не може да продължи безкрай. Безспорно е обаче, че системата има нужда от модернизация и инвестиции и чувствително подобряване на условията на труд“, пише още в позицията.

Общината: МФ разпространява невярна информация

„Министерството на финансите разпространява невярна информация за бюджета на София и финансирането на градския транспорт“, коментира по-късно зам.-кметът по финансите на София Иван Василев. Той уточнява, че заплатите в транспортните дружества са „от компетенцията на техните ръководства и Столичния общински съвет като принципал на дружествата – не на кмета на Столична община“.

„Относно публично тиражираните данни за т. нар „преходен остатък“ от министъра на финансите изразявам учудване, че министъра не прави разлика между преходен остатък и наличност по сметки на Столична община. Това буди сериозни притеснения в чии ръце са поверени държавните финанси“, коментира още Иван Василев.

И обясни, че ако под „преходен остатък“ Теменужка Петкова има предвид наличностите по сметките на общината, то те „към 30 април 2025 г. са временно завишени поради интензивната данъчна кампания и естествено занижените разходи, съгласно законовото изискване да не се поемат ангажименти до приемането на бюджета“. Освен това те включват целеви остатъци, които не могат да се преразпределят и ползват за друго.

„Призоваваме държавата към отговорност, а не внушения. София има нужда от партньорство, не от политически атаки. Ние ще продължим да изпълняваме ангажиментите си – с факти, с почтеност и в интерес на хората“, заяви също столичният заместник-кмет.

Колко вземат шофьорите

Общината твърди, че заплатите в столичния градски транспорт варират между 3500 и 4600 лева, но повечето водачи казват, че това не е вярно.

„Искаме увеличение на заплатите и по-добри условия на труд“, казват ватманите Албена и Владислав, които протестират от 4:00 часа сутринта със свои колеги пред трамвайно депо „Банишора“, предава БТА.

Протест на служители на градския транспорт в София. Сн. БГНЕС
Сн. БГНЕС

Владислав твърди, че има нужда от нови трамваи и по-нормално разписание. „Разписанието ни е направено така, че караме като побеснели“, казва той.

По думите му в столичния градски транспорт се работи с твърде много извънреден труд и ако има повече водачи, това ще даде възможност за почивка. „Тези заплати, които се споменават, не ги достигаме, стигаме до част от тях, но с много извънреден труд“, посочи той.

Албена добавя, че пътниците са недоволни, защото трамваите се движат прекалено бързо. „Не е добро положението, трябва да се променят нещата и да се подобрят“, добави тя.

Протест на служители на градския транспорт в София. Сн. БГНЕС
Сн. БГНЕС

„Като дойдат млади ватмани и видят първия си фиш – напускат, значи заплатите не са хич добри“, допълни Албена. По думите ѝ ако се работи по график с почивни дни, половината трамваи няма да излязат, защото няма да има шофьори.

„Децата ни пораснаха без нас. Учим ги по телефона, възпитаваме ги по телефона, защото нямаме почивки“, каза още Албена.

Протест на служители на градския транспорт в София. Сн. БГНЕС
Сн. БГНЕС

Синдикатите настояват за спешно отпускане на допълнителен финансов ресурс от държавния бюджет в размер на 40.7 млн. лв. От тях 29 млн. лв. за столичния градски транспорт, 6.5 млн. лв. за градския транспорт във Варна, 0.7 млн. лв. за този в Русе и 4.5 млн. лв. за Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“.

„Настояваме Министерството на финансите  (МФ) да се намеси по-категорично в тази наглед безизходна ситуация. Призоваваме за незабавна среща със Столичната община и финансовото министерство за намиране на дългосрочни решения по отношение на възнагражденията и условията на работа е сектора“, казва вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов.

Недоволство и в Перник

Транспортната блокада в София предизвика недоволство и в съседни общини. „Днес хиляди перничани не успяха да стигнат до работните си места в София. Причината – пълен блокаж на градския транспорт в столицата. Това не е просто неудобство. Това е унижение. Никой няма право да спира живота на хората“, коментира във Фейсбук кметът на Перник Станислав Владимиров.

„Нашите съграждани пътуват всеки ден с часове, за да си изкарват хляба. Те не протестират. Те не се оплакват. Те работят. Недопустимо е перничани да бъдат жертва на този безпорядък. Редът трябва да бъде възстановен незабавно. Разбирам правото на недоволство. Но не приемам терор над обикновения човек. Системите в столицата на една държава трябва да работят. Хората – също“, пише още Владимиров.

В друг пост допълва, че веднага щом градският транспорт в София тръгне, ще е в София, „за да защитя интереса на перничани“.

Това е втори протест на водачите от столичния градски транспорт в рамките на последния месец. На 14 април те блокираха три кръстовища, след което тръгнаха на шествие до Министерство на финансите и Столичната община.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *